7 °C

Hollandalı şirketler Türkiye'de iş fırsatı arayacak

Hollanda Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler heyetinin İstanbul'u ziyaret edeceği ve yeni projelerinin tanıtımını gerçekleştireceği bildirildi.

Hollandalı şirketler Türkiye'de iş fırsatı arayacak

Hollanda Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Direktör Yardımcısı Guido Landheer başkanlığındaki Hollanda heyeti 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul'u ziyaret edecek. TÜBİTAK'ın Hollanda'daki karşılığı olan TNO ile Hollandalı şirketler, dünyanın ilk modüler arabası, 360 derece sinematik sanal gerçeklik gözlükleri ve elektrik motorlu motosiklet gibi yenilikçi projeleri tanıtacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin ev sahipliği yaptığı ve Hollanda'nın ikinci kez partner ülke olarak yer alacağı Türkiye İnovasyon Haftası ile aynı zamana denk gelen ziyarete katılan 13 Hollandalı şirket ağırlıklı olarak altyapı, tıp ve yaşam bilimlerinin yanı sıra enerji sektörünü temsil edecek. 

Heyete katılan Hollandalı firmalar Türk meslektaşlarıyla ikili  görüşmeler yoluyla doğrudan iş fırsatlarını keşfedecekler. 

Heyet programında Türkiye İnovasyon Haftası'nın ilk gününde Hollanda pavyonunun açılmasının yanı sıra Türk sağlık kurumlarına ziyaretler ve sağlık bilimlerinde işbirliği fırsatlarına ilişkin bir çalıştay yer alacak. 

İnovasyon haftasında Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Hollanda hükümeti ortak bir inovasyon ortaklık platformu kuracaklar. 

Hollandalı şirketler projelerini tanıtacak 

Hafta boyunca Eindhoven Teknik Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Hollanda'daki karşılığı olan TNO ve Hollandalı şirketler dünyanın ilk modüler arabası, 360 derece sinematik sanal gerçeklik gözlükleri ve elektrik motorlu motosiklet gibi yenilikçi projelerini tanıtacaklar. 

2 bin 367 Hollanda sermayeli şirket, Türkiye'de faaliyetlerini yürütüyor ve bu firmalar 2005'ten bu yana Türkiye'ye yapılan uluslararası yatırımların yaklaşık yüzde 18'ini gerçekleştiriyor. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.