16 °C

Hollandalı yatırımcı Türkiye'de hedef yükseltiyor

DÜNYA'YA konuşan Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Hollandalı şirket ve yatırımcıların beklentilerini ve Türkiye ile faaliyetlerini artırma hedeflerini dile getirerek ‘Türkiye’nin yüksek gelirli bir ülke olmasına yardım edebiliriz’ dedi

Hollandalı yatırımcı Türkiye'de hedef yükseltiyor

HİLAL SARI

İSTANBUL - Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, küresel ekonomideki iyileşme, Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımlar, seçim öncesi Türkiye ekonomisi ve Türkiye ekonomisinin genel durumu hakkında iyimser öngörülerde bulundu. 

Gazetemiz DÜNYA’yı ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ile bir araya gelen Schuddeboom, “Türkiye ekonomisi dünyada anlaması en zor ekonomilerden biri” diyerek Türkiye ekonomisinin politik etkilerle çabuk dalgalanabilen bir ekonomi olduğunu söyledi. Başkonsolos Schuddeboom, genel olarak Türkiye ekonomisi için uzun vadede iyimser görüşlere sahip olduğunu ve Hollanda’nın bu güçlü ekonominin bir üst seviyeye geçmesinde önemli bir ortak olabileceğini kaydetti. 

Dünya ekonomisinin genel bir iyileşme içinde olduğunu ve Türkiye’nin de bundan daha çok faydalanması gerektiğini belirten Schuddeboom, politik etkilerin ve reformlarda yaşanan gecikmelerin bu faydayı elde etmekte engel yarattığına dikkat çekti. Türkiye’nin Güney Kore gibi yüksek gelirli ülke olabilmesi için daha ileri teknoloji ve daha yüksek katma değerle kalkınma modelini değiştirmesi gerektiğini düşünen Schuddeboom, Hollandalı ihracatçıların ve Türkiye’ye yatırım yapan Hollandalı yatırımcıların hedeflerini yükselttiğini ve Türkiye’deki faliyetlerini artırmak istediğini belirtti. 

Hollanda teknolojisini paylaşabilir

Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağından kurtulup yüksek gelirli bir ekonomi haline gelmesinde Hollanda ekonomisinin sunacağı çok fazla şey olduğunu vurgulayan Başkonsolos, iki ülkenin mükemmel ticaret ortağı olabileceğini vurguladı. Hollanda’nın yüksek teknoloji know-how’ı olduğunuda, tarım ve yüksek teknoloji gibi sektörlerde kendine has bir ticaretinin ve çalışma şeklinin olduğunu belirten Schuddeboom, Hollanda’nın Türkiye’den, Türkiye’nin de Hollanda’dan ekonomik anlamda faydalanabileceğini ifade etti. 

Ankara’daki büyükelçiliğin ve İstanbul’daki başkonsolosluğun dahil olduğu Türkiye’deki Hollanda diplomatik ağının iki ülke arasında birçok ticaret heyetini buluşturdugunu ve Hollandalı yatırımcının nabzını tuttuğunu belirten Schuddeboom, “Dışarıdan baktığınızda, Türkiye’de ekonomik gücün kimde olduğu, ekonomik politikaları kimin hayata geçirdiği çok önemli. 2023 hedefleri -rakamları olmasa da - genel anlamda çok gerçekçi” diye konuştu ve Hollandalı yatırımcıların 7 Haziran seçimlerinden sonra gerekli yapısal reformların gerçekleşmesini umduklarını belirtti. 

Türkiye’nin krize girmesi zor çok güçlü sektörleri var 

Türkiye’nin Ortadoğu, Kafk aslar ve Orta Asya’ya açılan bir kapı olduğunu ve yüzünü ticari anlamda Doğu'ya, Çin’e de çevirmesi gerektiğini düşünen Schuddeboom, “Türkiye ekonomisinin krize girmesi zor, çünkü çok güçlü sektörleri var” diye konuştu. Bu güçlü sektörlere ek olarak çevre ülkeler ve jeopolitik konumuyla birlikte uzun vadede Türkiye ekonomisinin çok güçlü bir görünüme sahip olduğunu belirtti.

Başkonsolos’tan #travellingturkey blogu

Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Türkiye’deki görevinden önce başta Lahey, Riga, Hong Kong ve Moskova, Tel Aviv, Oslo ve Bağdat’ta diplomatik pozisyonlarda görev yaptı. Birbuçuk yıldır Türkiye’de yaşayan ve Türkçe kursuna da giden Robert Schudeboom eşi ve büyük oğluyla birlikte yaşadığı İstanbul’da #travellingturkey adlı twitter hashtag’i ile kendi internet sayfasında Türkiye’yle ilgili haftalık bir seyahat blogu da yazıyor (WWW. ROBERTSCHUDDEBOOM.COM).

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap