9 °C

İhracat arttı, ithalat geriledi

İhracat birim değer endeksi, bu yılın haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 artarken, aynı dönemde ithalat birim değer endeksi ise yüzde 1,4 azaldı.

İhracat arttı, ithalat geriledi

ANKARA - İhracat birim değer endeksi, bu yılın haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 artarken, aynı dönemde ithalat birim değer endeksi ise yüzde 1,4 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılının haziran ayına ilişkin Dış Ticaret Endeksleri verilerini açıkladı.

Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2010=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre, ithalat birim değer endeksi, haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 oranında azaldı. İhracat birim değeri endeksi de aynı dönemde yüzde 2 artış gösterdi.

Söz konusu ayda ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 0,2 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2,5, yakıtlarda yüzde 0,7 ve imalat (gıda içecek tütün hariç) sanayinde yüzde 3,5 arttı.

İthalat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 6,8, imalat (gıda içecek tütün hariç) sanayinde yüzde 1,4 artarken, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,8, yakıtlarda yüzde 3,1 azaldı.

İthalat miktar endeksi yüzde 4,2 arttı

İthalat miktar endeksi, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 artarken, ihracat miktar endeksi ise aynı dönemde yüzde 7,8 düştü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi ise yüzde 1,2 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2013 yılı haziran ayında 2012 haziran ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 4,2 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 6,4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; bu yılın haziran ayında bir önceki aya göre ihracat miktar endeksi yüzde 1,2, ithalat miktar endeksi de yüzde 3,3 azalış gösterdi.

İhracat miktar endeksi ana ürün grupları itibariyle, geçen yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 6,4, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 8,5 artarken, yakıtlarda yüzde 16,5, imalat (gıda, içecek ve tütün hariç) sanayinde yüzde 1,2 azaldı.

İthalat miktar endeksi ise ana sektörlere göre gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 32,8, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,5, yakıtlarda yüzde 13,2 azalırken, imalat (gıda, içecek ve tütün hariç) sanayinde yüzde 8,1 artış görüldü.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret hadleri, 2012 yılı haziran ayında 96,5 iken, 2013 yılı haziran ayında 99,8'e yükseldi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.