9 °C

İhracatta parite faturası

TİM Başkanı Büyükekşi, "Parite kaynaklı ihracat kaybımız Mayıs ayında 1,1 milyar dolar oldu, ilk 5 ayda ise 5,7 milyar doları buldu" dedi.

İhracatta parite faturası

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin ihracatındaki gerilemenin en büyük nedeninin avro/dolar paritesinde yaşanan düşüş olduğunu belirterek, "Sırf parite kaynaklı ihracat kaybımız Mayıs ayında 1,1 milyar dolar oldu, ilk 5 ayda ise 5,7 milyar doları buldu" dedi. 

Döviz kurundaki hareketlilik ve dünya ticaretindeki gelişmelere paralel olarak Ocak ayından bu yana ihracatta düşüş yaşanırken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, Mayıs'ta ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,82 azalarak 11 milyar 63 milyon dolar oldu. 

Büyükekşi, Türkiye'nin ihracatındaki gerilemenin en büyük sebebinin avro/dolar paritesinde yaşanan düşüş olduğunu söyledi. 

İlk 5 ayda ortalama parite değerinin geçen sene ile karşılaştırıldığında yüzde 18,7 gerilemeyle 1,37'den 1,12'e indiğini bildiren Büyükekşi, "Sırf parite kaynaklı ihracat kaybımız Mayıs ayında 1,1 milyar dolar oldu,ilk 5 ayda ise 5,7 milyar doları buldu" ifadelerini kullandı. 

Diğer taraftan doların tüm dünya para birimleri karşısında değer kazanmasıyla birlikte, dünya ticaretindeki fiyat baskısının devam ettiğini belirten Büyükekşi, bu yılın sonunda, dünya ticaretinin 18 trilyon doların altına gerileyeceğini düşündüklerini dile getirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap