11 °C

İİB, ihracat artışında artış ivmesini sürdürüyor

İstanbul İhracatçı Birlikleri, 2019’un Şubat ayında bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 580 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İİB, ihracat artışında artış ivmesini sürdürüyor

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2019 yılının Şubat ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 6 oranında artış göstererek toplamda 580 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2018’in Şubat ayında İİB, 547.5 milyon dolarlık ihracat yapmıştı. İstanbul İhracatçıları, 2019 yılında, toplamda yaklaşık 1 milyar 180 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek, 2018 yılının ilk iki ayına oranla yaklaşık yüzde 10’luk bir ihracat artışı yakaladı. İstanbul İhracatçıları son 12 ayda ise toplamda yaklaşık 7 milyar 200 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2019 yılının Şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 3.7 oranında bir ihracat artışı gerçekleştirdi. Birlik, yaklaşık 167.5 milyon dolarlık ihracat yaptı. Türkiye genelinde ise Şubat ayında sektör, yüzde 6 oranında bir ihracat artışı yakalayarak toplamda 566 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, yeni yılın ikinci ayında 137 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Birlik, ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.7 oranında bir artış sağladı. Sektör, Türkiye genelinde ise 412 milyon dolarlık ihracat yaparak, yüzde 3.6 oranında bir artış yakaladı.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), Şubat ayında gerçekleştirdiği ihracat ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45 oranında rekor bir ihracat artışı yakaladı. Birlik, Şubat ayında yaklaşık 73.5 milyon dolarlık ihracata imza attı. Türkiye genelinde ise sektör yüzde 19 oranında bir büyümeye imza atarak, Şubat ayında toplamda 211 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

Gemi, Yat ve Hizmetleri, 2019'un ilk ayında olduğu gibi, ikinci ayında da Türkiye’nin en çok ihracat artışı sağlayan sektörü oldu. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği, 76 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek, geçen yılın aynı dönemine göre, ihracatında yüzde 35 oranında artış sağladı.

Fındık ve Mamulleri sektörü, 2019’un Şubat ayında Türkiye’nin en çok ihracat artışı gösteren sektörlerinden biri oldu. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2019’un Şubat ayında 52 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Türkiye genelinde ise sektör, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9.7 oranında ihracat artışı yakalayarak, 145.5 milyon dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği, yeni yılın ikinci ayında yaklaşık 23 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye genelinde Meyve Sebze Mamulleri sektörü, yaklaşık 123 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek, yüzde 4.3 oranında bir ihracat artışı yakaladı.

KUMİB’in ihracatı 12 milyon doları geçti

Kuru Meyve ve Mamulleri sektörü de, Türkiye genelinde en çok ihracat artışı yakalayan sektörlerden biri oldu. İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB), 2019’un Şubat ayında 12 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Sektör, Türkiye genelinde ise 116 milyon dolarlık ihracat yaparak, yüzde 7 oranında bir ihracat artışı yakaladı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Müjdat Sezer, “İstanbul İhracatçıları olarak 2019 yılının ilk ayında yakaladığımız büyük ihracat artışını, Şubat ayında da devam ettirdik. Dolayısı ile 2019 yılının başlangıcında yakaladığımız ihracat artışını sürdürdüğümüzü söyleyebilirim. Türkiye’nin ihracat artış oranı yüzde 3.7 iken, İstanbul İhracatçı Birlikleri olarak, Türkiye genelinin yaklaşık iki katı kadar ihracat artış oranı gerçekleştirdik. 2019 yılı hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bununla beraber alt birliklerimizden Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği, yüzde 35 ile bu ay da Türkiye’nin en çok ihracat artışı sağlayan birliği oldu. Yine alt birliklerimizin sektörlerinden olan, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Fındık ve Mamulleri ile Kuru Meyve ve Mamulleri sektörleri Türkiye’nin en çok ihracat artışı gösteren sektörlerinden oldu. Gerek yeni hedef pazarlar, gerekse yurtdışında organize ettiğimiz milli katılımlı fuarlar ile Türkiye’nin ihracatının artması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap