17 °C

Mücevher ihracatı 589 milyon doları aştı

Mücevher sektörü ihracatı ilk çeyrekte değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,62 artarak 589 milyon doları, miktar bazında ise yüzde 71,28 artışla 747 bin kilogramı aştı

Mücevher ihracatı 589 milyon doları aştı

İSTANBUL - Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2014 yılı ilk çeyrek verilerine göre, Türkiye'nin külçe altın hariç mücevher ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 9,62 artarak 589 milyon 780 bin dolara ulaştı. Miktar bazında ise sektörün ihracatı yüzde 71,28 artışla 747 bin 488 kilogram oldu. 

Türk mücevher sektörünün ocak-mart dönemi ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde, "Altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası" 526 milyon 118 bin dolar ile ilk sırada yer aldı. Bu ürünleri sırasıyla 27 milyon 241 bin dolarla "Gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası" ve 18 milyon 492 bin dolarla "Pırlantalı altın ve gümüşten mücevherci eşyası ve aksamı" izledi. 

En çok ihracat yapılan ülke Birleşik Arap Emirlikleri

Mücevher sektörünün ilk çeyrekte en çok ihracat yaptığı ülkeler, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Libya, Litvanya ve Rusya Federasyonu olarak sıralandı. Bölgeler açısından değerlendirildiğinde ise ilk sırada 248 milyon dolar ile Yakın, Orta ve Doğu Asya ülkeleri yer alırken, bu bölgeyi 124 milyon dolarla AB ülkeleri ve 106 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri takip etti. Ayrıca söz konusu dönemde değerde yüzde 99 artış yakalayan Kuzey Afrika ülkelerine ihracat ise 40 milyon dolara yükseldi. 

Martta geçen yıla göre yüzde 11.16 arttı

Verilere göre, 2014 mart ayı mücevher ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında, değer bazında 11,16 artarak 212 milyon 596 bin dolara ulaşırken, miktar bazında da yüzde 130,68 artışla 329 bin 99 kilograma çıktı. 

Mart ayı ihracatında değerde en çok artış yaşanan ülkeler ise Singapur, Belçika, Kırgızistan, Libya ve Hong Kong oldu. 

Yılın ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner, artışla başladıkları 2014 yılına artışla devam ettiklerini belirterek, "İlk çeyreği geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 71,28, değerde ise yüzde 9,62 yükseliş ile kapattık. Sektör temsilcileri olarak ihracat çalışmalarımıza yoğun olarak devam ediyoruz ve çalışmalarımızın karşılığını alabilmekten dolayı memnunuz. Böylece hem sektörümüzü dünyada büyütüyor hem de ülke ekonomisine sağladığımız katkıyı giderek artıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Güner, Türk mücevherlerinin tüm dünya ülkeleri açısından dikkat çektiğini belirterek, özellikle altın takıda Ortadoğu ve Avrupa'nın en büyük üretim merkezi olduklarının altını çizdi. 

Son dönemde Ortadoğu'dan pırlantalı mücevherlerine olan talebin giderek arttığına dikkati çeken Güner, şunları kaydetti: 

"ÖTV engeli devam ediyor"

"Pırlantalı takıda dünya ile rekabet edebilmemizin önündeki ÖTV engeli maalesef devam ediyor. Yurtdışından hammadde olarak aldığımız pırlantaya yüzde 20 oranında ÖTV ödüyoruz. ÖTV'li aldığımız pırlantayı ülkemizde işleyerek ihracat ettiğimiz de söz konusu vergiyi üretim maliyeti olarak fiyatlarımıza eklemek zorundayız ve bu da uluslararası rekabet gücümüzü düşürüyor. Biz Belçika ve İsrail Borsası gibi büyüyebiliriz. Sektör olarak hiçbir ülkede olmayan bir alt yapıya sahibiz, çok deneyimli ustalarımız var. Sadece bize yurtdışındaki rakiplerimizle rekabet edebilecek şansın verilmesini istiyoruz. Eğer bu fırsat verilirse altın takıda olduğu gibi pırlantalı takıda da tüm dünyada söz sahibi olabileceğiz." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap