19 °C

Narenciye ihracatından ekonomiye 336 milyon dolarlık katkı

Bu yılın ilk yedi ayında 365 bin narenciye ihracatı gerçekleştiren üreticiler, yurt ekonomisine 336 milyon dolar katkı sağladı.

Narenciye ihracatından ekonomiye 336 milyon dolarlık katkı

Narenciye ihracatıyla ilgili değerlendirme yapan Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaş meyve sebze sektöründe narenciye ihracatının önemli bir noktada bulunduğunu belirterek, ocak-temmuz döneminde narenciye ihracatıyla Türkiye'ye 336 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığını söyledi.

Her geçen ayda ihracatlarının arttığını dile getiren Kaçmaz, "Geride kalan 7 ayda narenciye ihracatında miktarda yüzde 10 artış görüldü. Geçen yıl 596 bin ton narenciye ihracatı yapılırken bu yıl 656 bin ton narenciye ihracatı gerçekleşti. Bu ihracat ülkemize 336 milyon dolarlık döviz girdisi sağladı." diye konuştu.

Kaçmaz, dış satımda, ürün bazında ilk sırada 125 milyon dolarla mandalinanın bulunduğunu, bunu limon, portakal ve greyfurtun takip ettiğini bildirdi.

"Limonda ihracat ön izninin kaldırılması sevinçle karşılandı"

Türkiye'nin narenciye ihracatında Rusya'nın ilk sırada yer aldığını belirten Kemal Kaçmaz, bu ülkeye 119 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Rusya'yı Ukrayna, Irak, Romanya ve Polonya'nın takip ettiğini açıklayan Kaçmaz, "Bilindiği üzere limon ihracatına ön izin getirilmişti. Bundan dolayı birtakım düşüşler yaşanmıştı. Geçtiğimiz günlerde limon ihracatında Tarım ve Orman Bakanlığından ön izin alınması şartı kaldırıldı. Artık ihracatımız normal seyrine gelecektir. Ön izinin kaldırılması sektörde sevinçle karşılanmıştır. Yeni sezon öncesinde narenciyemiz pazarlarda hak ettiği yeri alacaktır." dedi.

Ülke olarak doğal ve kaliteli narenciye ürettiklerini belirten Kaçmaz, "Narenciyemiz sahip olduğu özelliklerinden dolayı Avrupa ülkelerinde de talep edilir konumda. Sektörümüz daha iyi noktalara gelecektir." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap