15 °C

Nijer'le işbirliğinde büyük adım

Nijer ile ortak bir deklerasyona imza attıklarını açıklayan Bakan Yıldız, Nijer'e ayrı bir önem atfettiklerini belirterek birçok işbirliği yapabileceklerini vurguladı

Nijer'le işbirliğinde büyük adım

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Afrika, çok ciddi rezervlere ve kaynaklara sahip, geniş ve büyük bir nufüsu var, zengin bir insan gücü var, birçok işbirliği yapabileceğimize inanıyoruz" dedi. 

Bakanlıkta gerçekleşen Türkiye Cumhuriyeti Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile Nijer Cumhuriyeti Jeoloji ve Maden Araştırma Merkezi arasında yerbilimleri alanındaki mutabakat zaptı imza töreninde konuşan Yıldız, Afrika'ya açılım projesi çerçevesinde 1998'lerde başlayan ancak 2005 yılından itibaren uygulanan ekonomik, kültürel ve insani boyutlu politikayla Afrika ile ilişkilerin geliştirildiğini söyledi. 

Afrika'nın 30 milyon kilometrekarelik alanıyla dünyanın 2. büyük kıtası olduğunu belirten Yıldız, "Afrika, çok ciddi rezervlere ve kaynaklara sahip, geniş ve büyük bir nufüsu var, zengin bir insan gücü var, birçok işbirliği yapabileceğimize inanıyoruz" diye konuştu. Nijer'e ayrı bir önem atfettiklerini bildiren Yıldız, enerji, hidro karbon ve maden alanındaki işbirliğine ait mutabakatı geçen yıl imzaladıklarını hatırlattı. Bugün de Nijer ile ortak bir deklerasyona imza attıklarını açıklayan Yıldız, yapılacak toplantıların verimli geçeceğini dair inancını dile getirdi. 

"Nijer'de 1 günde şirket kurmak mümkün"

Nijer Madenler ve Sınai Kalkınma Bakanı Omar Hamidou da dün yaptıkları önemli görüşmeler sayesinde, bu  sabah ortak deklerasyonu imzaladıklarını bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Nijer'e gerçekleştirdiği ziyaretten sonra iki ülke arasındaki işbirliğinin hızlandığını belirten Hamidou, 2013 yılının Temmuz ayında her iki bakanlık ararsında bir mutabakat zaptı imzalandığını anımsattı. Hamidou, "Türk şirketlerini Nijer'e beklenmektedir, onların çalışmalarını kolaylaştırmak için de elimizden geleni yapacağız. Bu vesileyle MTA ile Nijer Jeoloji ve Maden Araştırma Merkezi arasındaki çalışmalarda iyi bir rüzgar esmesini diliyorum" dedi. 

Nijer'e yatırım çağrısında bulundu

Nijer Petrol Bakanı Foumakoye Gado ise işbirliğinin 2 ülke arasında hidroelektrik, kömür, gaz, petrol gibi alanlarda ortaklığa vesile olacağını ifade etti. Türkiye'de sözkonusu alanlarda ciddi bilgi birikimine sahip şirketler olduğuna dikkati çeken Gado, bakanlığın bu şirketleri Nijer'e yatırım yapmaları konusunda yönlendirmelerini istediklerini dile getirdi. Yatırımcılara yönelik her türlü kolaylaştırıcı çalışmayı yapacaklarının sözünü veren Gado, "Eskiden Nijer'de bir şirketin kurulabilmesi 3-4 ay sürüyordu, şimdi ise 1-2 günde işlemler tamamlanıyor" dedi. 

Görüşmelerin ardından mutabakat zaptı imzalandı.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.