8 °C

Savunma sanayicileri Katar'dan Suudi Arabistan’ı hedefliyor

Savunma sanayi, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilecek olan Uluslararası İş Forumu ve High Tech Port by MÜSİAD Fuarı ile girmekte zorlandığı Suudi Arabistan pazarına Katar üzerinden kapı aralamayı hedefliyor

Savunma sanayicileri Katar'dan Suudi Arabistan’ı hedefliyor

SERCAN AKINCI

İSTANBUL - Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) bu yıl 19’uncusunu düzenleyeceği Uluslararası İş Forumu ve High Tech Port by MÜSİAD Katar, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilecek. Özellikle savunma sanayii alanında Türkiye ile Katar arasında işbirlikleri gerçekleştirilmesi öngörülen fuar ve forumda, bir hedef de Suudi Arabistan pazarı. Katar’ın yıllık 5 milyar dolar savunma sanayi harcaması bulunurken, Suudi Arabistan bu alanda yıllık 61 milyar dolar harcama yapıyor. 

Katar’ın başkenti Doha’da 6-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek High Tech Port by MÜSİAD Katar öncesi İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısına; MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, International Business Forum (IBF) Başkanı Erol Yarar, High Tech Port Genel Koordinatörü Hakan Kurt, Katar Dışişleri Bakanlığı Daimi Komite Başkanı Abdullah Fakhroo, Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstriyel Komite Başkan Yardımcısı Mohammed K. Al-Kuwari, ICT Qatar Müsteşar Yardımcısı Hassan Al Sayyed, Katar İşadamları Derneği Genel Müdür Yardımcısı Sarah Abdallah konuşmacı olarak katıldı. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Katar’ın ardından Uluslararası İş Forumu ve High Tech Port by MÜSİAD’ın Suudi Arabistan’da düzenleneceği bilgisini vererek, şunları söyledi: “2012 yılında ‘Orta Gelir Tuzağı’ raporumuzu yayınlarken, tuzaktan çıkışla ilgili çalışmalarımızdan birisini 15. Uluslararası İş Forumu’nda ‘İslam İşbirliği Üyesi Ülkeleri Arasında Teknolojik İşbirliği’ temasıyla gerçekleştirmiştik. Yine bu sebeple 26-30 Kasım 2014 tarihlerindeki 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı içerisinde yer alan High Tech Port by MÜSİAD; Türkiye’nin ‘İleri ve Stratejik’ sektörlerde geldiği noktayı gösteren önemli bir etkinlikti. O gün gördük ki, Türkiye’nin yüksek teknoloji üretiminde geldiği nokta; dost, müttefik ve kardeş ülkelerle iş geliştirmesi için önemli bir seviyeye gelmişti. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve ilgili Bakanlarımızla yaptığımız istişareler sonunda, High Tech Port by MÜSİAD’ın ikincisini Katar’da yapmaya karar verdik.” 

Milli uydunun kilogramı 100 bin $ 
Fuara ilişkin teknik bilgiler veren High Tech Port Genel Koordinatörü Hakan Kurt, “En yüksek teknolojiyi kullandığımız savunma sanayimizde geçen yıl 25-30 dolar bandında kilogram başı ihracat gerçekleştirdik. Atak Helikopteri’nin kilogram başı ihracatı 10 bin dolar, TRJet’in kilogram başı ihracatı 2 bin 300 dolar, milli uydunun kilogram başı ihracatı 100 bin dolar. Bu rakamlar Türkiye ekonomisinin yakın gelecekteki sıçramasının temel taşları olacaklar” dedi. 

Bu yıl Katar’da düzenlenecek fuar ve forumun ardından gelecek programın Suudi Arabistan’da yapılacak olmasının nedeni, Katar ile bu yıl kurulacak işbirlikleriyle Suudi Arabistan pazarına girebilmek. Katarla yapılacak işbirlikleriyle Suudi Arabistan’daki lobi çalışmalarını hızlı bir şekilde aşmak isteyen Türk savunma sanayi sektörü, özellikle ülkenin yedek parçadaki 2-3 milyar doları bulan pazarına giriş yapmak istiyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.