18 °C

Savunma sanayinden ihracat atağı

Bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen savunma ve havacılık sanayi ihracatı 322 milyon dolara ulaştı

Savunma sanayinden ihracat atağı

 ANKARA - Son dönemde birçok projeyi hayata geçiren Türk savunma ve havacılık sanayinde ihracat atağı sürüyor. Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği savunma ve havacılık sanayi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 artarak 322 milyon dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin geçen yıl martta 106 milyon 723 bin dolar seviyesinde bulunan savunma ve havacılık sanayi ihracatı, bu yılın aynı ayında yüzde 1 artarak 107 milyon 754 bin dolara ulaştı. Sektörün geçen yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği savunma ve havacılık sanayi ihracatı 270 milyon dolar olurken, söz konusu rakam, bu yılın aynı döneminde ise yaklaşık yüzde 20 artarak 322 milyon 751 bin dolara yükseldi. Böylece savunma ve havacılık sanayinin, tüm ihracat içindeki payı yaklaşık yüzde 1 oldu. 

En çok ihracat ABD'ye 

Türk savunma ve havacılık sanayi, 2014'ün ilk çeyreğinde en çok ihracatı 136 milyon dolar ile ABD'ye yaparken, söz konusu rakam, sektörün tüm ihracatının yüzde 42'sine denk geldi. 

Sektörde, en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ABD'yi 19,5 milyon dolarla İspanya, 18,4 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri, 18,1 milyon dolarla Katar, 17,3 milyon dolarla İtalya ve 12,9 milyon dolarla Almanya takip etti. 

Ayrıca sektörde, yılın ilk çeyreğinde 8 serbest ticaret bölgesi ve 132 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. 

Ankara savunma ihracatında lider 

Başkent Ankara, 143,8 milyon dolarla en çok savunma ve havacılık ihracatı gerçekleştiren il oldu. Ankara'yı 65,5 milyon dolarlık ihracatla Eskişehir takip ederken, onu sırasıyla İstanbul, İzmir, Konya, Burdur ve Balıkesir izledi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap