9 °C

Tütün ihracatında tarihi rekor

Türkiye'nin tütün ve mamulleri ihracatı ilk kez 1 milyar dolar sınırını geçti

Tütün ihracatında tarihi rekor

İZMİR - Ege Tütün İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, tütün ve tütün mamulleri ihracatı son 1 yılda yüzde 12 oranında artarak 1.1 milyar doların üzerine çıktı. Sektörün bu yılın ocak-eylül dönemindeki ihracat ise yüzde 13 artışla 809 milyon 365 bin dolar oldu.

İhracat artışında 2013 yılında tütün üretimindeki artışın etkisi bulunuyor. 2012 yılında 45 bin tona kadar gerileyen Türkiye'nen tütün üretimi, 2013 yılında 86 bin tona yükseldi. 2013 yılında tütün ve tütün mamulleri ihracatı 906 milyon dolar olmuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Noyan Gürel, sektörün ihracatının son bir yıllık dönemde 1 milyar doları geçmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. 

Tütün sektörünün gerçekleştirdiği 1.1 milyar dolarlık ihracatın, 563 milyon dolarlık diliminin yaprak tütünün oluşturduğunu vurgulayan Gürel, ihracatta sigaranın payının 438 milyon dolar olduğunu ifade etti.

"Sözleşme" üretimi artırıyor

Tütün üretiminin büyük bölümünün "sözleşmeli" yapıldığını kaydeden Noyan Gürel, Ege Bölgesi'nin yanısıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de üreticilerle sözleşme yaptıklarını dile getirdi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 10 bin üretici ile yapılan sözleşmelerde 8 bin 500 ton üretim rakamına ulaşıldığını anlatan Gürel, "Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki üretim tütün sektörünün ihracat rakamlarına güç veriyor. Sektörün talebi olan Dahilde İşleme Rejimi’ne izin verildiği takdirde yaprak tütünde 2023 yılı hedefimiz olan 1.2 milyar dolar ihracat rakamına kolaylıkla ulaşacağımızı hatta geçeceğimizi öngörüyoruz" bilgisini verdi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.