26 °C

İklimlendirme ihracatta hedef büyüttü

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Şanal, sektör ihracatının düzenli olarak arttığını belirterek, 2018’de 4.5 milyar dolar olan ihracatın bu yılın sonunda 5 milyar dolara yaklaşacağını söyledi. Şanal, 2020 yılında ise 5.5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini açıkladı.

İklimlendirme ihracatta hedef büyüttü

Yeşim ARDIÇ

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) sektör geleceğini değerlendirmek üzere Antalya’da bir toplantı düzenledi. Toplantının açılışında konuşan İSİB Başkanı Mehmet Şanal, sektörün ihracatının ithalatı karşılama oranında iyileşme olduğunu ve yüzde 97.2 seviyesine ulaştıklarını, hedeflerinin ise sektörel fazla vermek olduğunu bildirdi.

Katma değeri yüksek bir sektör olduklarını vurgulayan Mehmet Şanal, ihracat birim değerlerinin 4,5 dolara çıktığını ve hedef olarak da 5 dolar belirlediklerini anlattı.

İhracatta Türk Cumhuriyetleri’ni hedef alan bir strateji de benimsediklerini anlatan Şanal şunları kaydetti: “Hedefimiz Türk iklimlendirme ürünlerini dünyanın pek çok ülkesine taşımak. Sektör ürünlerinin olmadığı veya çok az bulunduğu uzak pazarlara gitmeye başladık. Bu amaçla uluslararası fuarlara ve farklı ülkelerde ticari heyet organizasyonları düzenlemeye başladık. Son 1 bir yıl içinde 11 fuar organizasyonunda bulunduk ve 9 ticari heyet organizasyonu düzenledik. Üyelerimiz ve sektörümüzün temsilcileri ile birlik ve beraberlik içinde hem iç hem dış pazarda gücümüzü artırmaya odaklandık. İhracat çıtamızı daima yukarı seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap