9 °C

'Büyümek için tüketimi kısmalıyız'

TESK Genel Başkanı Palandöken, 2015 yılında büyümenin yüzde 4'ün üzerine çıkması için tasarruflara dikkat çekti

'Büyümek için tüketimi kısmalıyız'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gelecek yıl büyüme hızının yüzde 4'lerin üzerinde olması için tüketimin kısılmaması, bunun yerine lüks malların yurt içinde üretilmesi için etkin teşvik sisteminin uygulanması gerektiğini belirtti. 

Palandöken, yazılı açıklamasında, lüks tüketimi azaltmak amacıyla vergilerin artırılması yönünde çalışmalar olduğunu hatırlatarak, "Kurunun yanında yaşın da yanmaması için neyin lüks neyin ihtiyaç olduğunun iyi ayırt edilmesi lazım" ifadesini kullandı. 

Lüks malların yurt içinde üretilmesi için etkin teşvik sistemi uygulanması gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti: 

'Lüks mal üretimine dikkat'

"Uluslararası anlaşmalar gereği ithalata ek vergi koyamıyoruz. Bu nedenle, otomotivde olduğu gibi, ithalatı yoğun olan lüks malların vergisini artırıyoruz. Bu sefer de yurt içindeki üretime darbe vuruyoruz. Bu da büyüme hızımızı olumsuz etkiliyor. 2015 yılında büyüme hızımızı yeniden yüzde 4'lerin üzerinde çıkarmak istiyorsak tüketimi kısmamalıyız. Bunun yerine lüks malların yurt içinde üretilmesi için etkin bir teşvik sistemi uygulamalıyız." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.