9 °C

Ekmekte haksız rekabet sona erecek

Ekmek fiyatı için belirlenen rakamın tüm fırınlar tarafından uygulanmamasını eleştiren Kuşçu, mahkemeye taşıdıkları durumun Yargıtay tarafından onandığını, bu kararın fırıncıların derdine derman olacağını söyledi

Ekmekte haksız rekabet sona erecek

ÇANKIRI - Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Unlu Mamul ve Ekmek Üreticileri İşletme Haklarını Koruma Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Kuşçu, esnaf odalarının belirlediği fiyatın altında ekmek satmanın mahkeme kararına göre haksız rekabet olduğunu ve kararın Yargıtay tarafından onandığını açıkladı.

Kararın esnafın derdine derman olacağını söyleyen Kuşçu, "Türkiye'nin birçok yerinden bu mahkeme kararı için beni arıyorlar, ben de gönderiyorum. Biz fiyattan çok kaliteyle rekabetten yanayız. Umarız bu kararla bunu yakalarız" dedi.

Kuşçu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ekmek fiyatlarının büyük illerde fırıncılar odası, küçük illerde ise ticaret ve sanayi odaları ile esnaf ve sanatkar odaları tarafından belirlendiğini anlattı.

Odalar tarafından fiyat belirlenmesiyle standart getirilmesinin amaçlandığını kaydeden Kuşçu, "Bu standart bir türlü yakalanamıyor. Fiyat 70 kuruşken kimisi 50 kuruştan, kimisi de 40 kuruştan ekmek satıyor. Fiyat belirlemenin  anlamı kalmıyor. Buda fırıncılar arasında haksız rekabet oluşturuyor" diye konuştu.

Geçen yıl bu durumun önüne geçmek için Çankırı'da mahkemeye başvurduklarını belirten Kuşçu, "2013 yılında Ticaret ve Sanayi Odası, ekmek fiyatlarını 70 kuruş olarak belirledi ama Çankırı'da bazı fırınlar bu standarda uymadı. Biz de bu durumu ortadan kaldırmak için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtık. Mahkeme, davamızı haklı buldu, Yargıtay da kararı onadı" ifadesini kullandı.

"Fiyattan çok kaliteyle rekabetten yanayız"

Alınan kararın önemli olduğunu vurgulayan Kuşçu, şöyle devam etti:

"Haksız rekabet nedeniyle fırıncılar zor durumda kalıyor. Bazı fırınlar bu rekabete dayanamayıp batıyor. Bu kararın fırıncıların derdine derman olacağını düşünüyorum.  Artık odaların belirlediği fiyatın altında ekmek satmak, mahkeme kararına göre haksız rekabettir. Bunun da yaptırımları vardır.  Eğer bir fırın ya da bakkal ekmek fiyatında haksız rekabet uyguluyorsa mahkemeye verip, tazminat davası açılabilecek. Bu yolla fırınlarda yasal olarak haksız rekabetin önüne geçilebilecek."

Fırıncıların fiyat indirerek müşteri kapmak yerine kaliteyle öne çıkması gerektiğini aktaran Kuşçu, "Türkiye'nin birçok yerinden bu mahkeme kararı için beni arıyorlar, ben de gönderiyorum. Biz fiyattan çok kaliteyle rekabetten yanayız. Umarız bu kararla bunu yakalarız" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.