GÜBRETAŞ'ın Yarımca Tesisleri’ne Sıfır Atık Belgesi

GÜBRETAŞ, Kocaeli'deki Yarımca Tesisleri'nde hayta geçirdiği sıfır atık uygulaması sonucu 'Sıfır Atık Belgesi' aldı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Geçen yıl uygulamaya konulan GÜBRETAŞ Mükemmellik Sistemi (GMS) ile operasyonel verimliliğe odaklanan GÜBRETAŞ, bu yıl da sıfır atık uygulamasını hayata geçirdi. Yarımca Tesisleri’nde uygulama için gerekli altyapı ve eğitimleri tamamlayarak yaptığı başvurunun kabul edilmesi sonrasında, GÜBRETAŞ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 'Sıfır Atık Belgesi' aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, şirketin temel misyonu doğrultusunda çevrenin ve toprağın korunması, içeriğinin zenginleştirilerek verimliliğinin artırılması ve yarınlara sağlıklı bir şekilde aktarılması için bilinçli tarım uygulamalarına büyük önem verdiklerini söyledi.

Ekim öncesi toprağın analiz edilip ihtiyaç duyduğu bitki besinlerinin doğru şekilde belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Yumaklı, GÜBRETAŞ'ın yıllardır bu konuda üreticilere rehberlik ettiğini belirtti.

Sadece tarım arazilerindeki toprakların içeriğinin korunması için başlattıkları Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi'nde 81 ilden 13 bin arazinin toprak analizini yaparak, 50 binden fazla üreticiye uygulamalı eğitim verdiklerini söyleyen Yumaklı, "Bu eğitimler ve diğer bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetlerinde doğru ve etkili gübre kullanımı yöntemleri anlatılarak toprak, bitki, hayvan ve insan sağlığının korunmasına katkı sağlıyoruz." dedi.

Biyobozunur atıklar toprak iyileştirici olarak kullanılacak

GÜBRETAŞ'ın tesis yatırımlarında da çevre dostu modern altyapılar kurduğunu belirten Yumaklı, şunları kaydetti: "2015 yılında Kocaeli'nde tamamlanan NPK-2 üretim tesisleri, Türkiye’nin en modern ve çevreci gübre üretim tesislerinden biridir. Bunun yanı sıra bazı tesislerinin elektrik ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılamak amacıyla güneş enerjisinden elde eden (fotovoltaik) çevreci sistemler kurduk. Aynı zamanda sosyal sorumluluk kapsamında Türkiye'nin farklı illerinde 14 bin fidanı toprakla buluşturarak hatıra ormanları oluşturduk. GÜBRETAŞ'ın çevre ve verimlilik eksenli çalışmalarına bu yıl bir yenisini daha ekleyerek Yarımca Tesisleri'nde Sıfır Atık uygulamasını hayata geçirdik. Bu kapsamda Kocaeli'ndeki Yarımca Tesisleri'nde gerekli uygulama ve bilgilendirme çalışmaları başarıyla tamamlanarak Sıfır Atık Sistemi’ne geçiş sağlandı. Bunun neticesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yaptığımız başvuru, yapılan denetimler sonucunda onaylandı ve Sıfır Atık Belgesi aldık. Önümüzdeki süreçte tesis yemekhanesinden çıkan biyobozunur atıkların da komposta çevrilerek toprak iyileştirici olarak kullanılmasını sağlayacak çevreci sisteminin kurulması için çalışmalar sürüyor. Bu proje de Sıfır Atık Sistemi'ne dahil edilecek."