11 °C

İş dünyası böyle yorumladı

Yeni kabinenin belli olmasıyla iş dünyasından ilk değerlendirmeler de geldi...

İş dünyası böyle yorumladı

İSTANBUL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, 62. hükümetin listesini Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunduktan ve Erdoğan tarafından onaylandıktan sonra
yeni kabineyi açıkladı. Kabinenin belli olması sonrasında iş dünyasından da ilk değerlendirmeler gelmeye başladı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 62. Hükümet'in Türkiye'ye hayırlı olmasını temennisinde bulunarak ülkenin 2023 hedeflerine yürüme noktasında reform hareketini başlatacak yeni bir kabine, başbakan ve cumhurbaşkanına kavuştuğunu söyledi.

İzmir Ticaret Borsası'nda kentteki oda ve borsaların yönetim kurulları toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu toplantı çıkışında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı yeni kabineyi değerlendirdi.

Yeni kabinede görev almamış bakanlara geçmişte yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür borçlu olduklarını, yeni görev alan bakanlara da 2015 seçimlerine kadar yapacakları görevlerinde başarı dilediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Türkiye 2023 hedeflerine yürüme noktasında reform hareketini başlatacak yeni bir kabine, başbakan ve cumhurbaşkanına kavuştu. Türkiyemiz’e hayırlı olsun" dedi.

Hisarcıklıoğlu, bir gazetecinin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yeni kabinede yer almamasıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine ise şunları söyledi:

“Hayati Bey ile 7 yıl çok yakın çalıştık. Türk iş dünyası olarak kendisine vermiş olduğu emeklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz, çok hakkı var, Allah razı olsun. Nurettin Canikli Bey de zaten bu işi çok iyi bilenlerden birisi. Kendisine de hayırlı olsun diyorum. Zaten (işdünyasıyla ilgili) kanunların çıkarılması sırasında mecliste kendisi en öndeydi, bu işlerin mutfağını çok iyi bilen, siyaset öncesi hayatında özel sektörün içinde olan, maliye tarafını çok iyi bilen, kendisini iyi yetiştirmiş bir insan. Bu kapsamda da inşallah başarılı çalışmaları beraber yapacağımıza inanıyorum.”

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan yeni kabinenin ülkeye yeni bir dinamizm getireceğini belirtti.

Olpak yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan Bakanlar Kurulu listesinin kendilerini memnun ettiğini dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan yeni kabinenin ülkeye yeni bir dinamizm getireceğine işaret eden Olpak, yeni hükümetle uyum içerisinde çalışacaklarını ifade etti.

Olpak, şunları kaydetti:

"Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, ülkemizin yetiştirdiği en donanımlı insanlardan biridir. Bugüne kadar, üniversite hocalığı, derin entellektüel altyapısı, yazarlığı ve diplomatlığından edindiği birikimi siyaset sahnesine taşıyarak, milletimize önemli hizmetlerde bulunmuştur. Kurduğu yeni kabineyle de ülkemizin problemlerine çözümler üreterek, önceki hizmetlerin devamlılığını sağlayacak ve mutlaka yeni katkılar sağlayacaktır. Kendisinin, devam eden siyasi, ekonomik ve kültürel açılımları, arttırarak ilerletecek kararlılıkta ve performansta olacağına inanıyorum.

İnsanımızı daha da önceleyen bir yaklaşımla yeni anayasa, çözüm süreci, hukuk devleti, eğitim reformu ve makro politikaların daha fazla tabana yayılması, adil gelir dağılımı, üretim-istihdam ve reel kesime daha fazla önem veren bir ekonomi ve kamu personel reformu başta olmak üzere birçok konuda 'Yeni Türkiye'nin inşaasına yeni bir dinamizm getireceklerine olan inancımızla, yeni Bakanlar Kuruluna başarılar diliyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimizin geleceğinin inşaasında, devlet adamlarımızın doğru projelerine hep destek olacağız."

TÜRKONFED Başkanı Onatça

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, bir süredir siyasetin, gündemin ilk sıralarında yer aldığı bir dönem geçirildiğini belirterek, "Artık ekonomiye odaklanılan günlere geçiş yapılmasını istiyoruz. İç ve dış ekonomi çevrelerince güven unsuru olarak değerlendirilen isimlerin görev devamı piyasalara olumlu etki yapar" dedi.

Onatça, açıklamasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kabinede büyük değişiklik yapmamasını, para politikalarında istikrarın sürmesi açısından olumlu karşıladıklarını, ancak üretim ve sanayide de artık atağa geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Davutoğlu'nun kurduğu 62'nci Hükümet'ten ekonomiye hamle yaptıracak atılımlar beklediklerini kaydeden Onatça, Türkiye'yi orta gelir tuzağından çıkaracak reformların hızla yapılması gerektiğini dile getirdi.

Onatça, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Üretim ve enerji maliyetlerinin düşürüldüğü, reel üretimin artırıldığı, gençlere iş bulunduğu, eğitimde reformun gerçekleştirildiği, Ar-Ge ve inovasyonun daha fazla desteklendiği yeni bir döneme adım atmak istiyoruz. İçeride ve dışarıda barış ortamının sağlandığı, komşularımızla sorunlarımızı ortadan kaldıracağımız, daha önemlisi moral ve motivasyonumuzun yükselmesini sağlayacak atılımları bekliyoruz. Sayın Davutoğlu tarafından kurulan 62'nci Hükümet'e başarılar diliyoruz."

İSO Başkanı Bahçıvan

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Bundan önceki Hükümet’te bulunan mevcut bakanlarımızla yürüttüğümüz uyumlu işbirliği ve diyaloğun, üretim ve sanayi odaklı bir bakış eşliğinde artarak gelişeceğine inanıyoruz" dedi.

Bahçıvan, 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin kurulmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, yeni hükümetin vakit geçirilmeden kurulmuş olmasını memnuniyet verici bulduklarını ifade etti.

Özellikle ekonomi yönetimindeki istikrar beklentilerini bozmayacak bir kabinenin oluşumunu da olumlu değerlendirdiklerini belirten Bahçıvan, şunları kaydetti:

"Bundan önceki Hükümet’te bulunan mevcut bakanlarımızla yürüttüğümüz uyumlu işbirliği ve diyaloğun, üretim ve sanayi odaklı bir bakış eşliğinde artarak gelişeceğine inanıyoruz. Bu inanç eşliğinde, yeni hükümetimizin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, güçlü Türkiye, güçlü ekonomi yolunda başarılar diliyoruz."

ASO Başkanı Özdebir

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yeni hükümetten beklentilerinin, sanayicinin öksüz bırakılmaması, üretime ve sanayiye dayanan büyüme modelinin hayata geçirilmesi olduğunu belirtti.

Özdebir, 62. Hükümetin kurulması dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Türkiye'nin son 12 yılda ekonomi başta olmak üzere her alanda önemli başarılar elde ettiğini kaydeden Özdebir, "Yapılacak daha çok şey var. Peş peşe gelen seçimlerin doğurduğu belirsizliğin giderilmesiyle birlikte artık sanayinin sorunlarına eğilme zamanı gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 62. Hükümete başarılar dileyen Özdebir, ekonomi politikaları oluşturulurken sanayicilerin de görüşlerinin alınmasının yararlı olacağına işaret etti.

Özdebir, yeni hükümetten beklentilerinin, sanayicinin öksüz bırakılmaması, üretime ve sanayiye dayanan büyüme modelinin hayata geçirilmesi olduğunu belirtti.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 62. Hükümet'in Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek tarım kesiminin beklentilerinin karşılanmasını temenni ettiklerini söyledi. 

Germencik Belediyesi ziyaretinin ardından basın mensuplarının Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı yeni kabineye ilişkin sorularını yanıtlayan Bayraktar, seçime kadar görev yapacak yeni hükümetten başta tarım kesimi olmak üzere herkesin beklentilerinin olduğunun söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve yeni kabinesine başarılar dileyen Bayraktar, şöyle konuştu:

"İnşallah beklentiler karşılanır, daha huzurlu bir ülke oluruz. Çünkü insanlarımızın huzura ihtiyacı var. Tarım sektörü olarak özellikle yapısal sorunlarımızın çözülmesi noktasında eski hükümetle yapmış olduğumuz girişimleri yeni hükümetimizle de yapacağız. Yapısal sorunların çözümü ile çiftçimizin huzur içerisinde, daha güvenli bir şekilde üretim yapması önem taşıyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve yeni kabinesini ziyaretlerimizde tarım sektörü olarak kısa, orta ve uzun vadedeki beklentilerimizi raporlarımızla birlikte kendilerine taşıyacağız."

GSO Başkanı Konukoğlu

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu ve Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, yeni kurulan kabineyi tebrik etti.

Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümeti'nin Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek, yeni kabinenin üyelerini kutladı. 

Dünyada, özellikle bölgede yaşanan olumsuz koşullara rağmen önceki hükümet döneminde Türkiye'nin büyümesini sürdürdüğünü vurgulayan Konukoğlu, kabine içinde ciddi değişiklik yapılmaması ve ekonomi yönetimindeki isimlerin değişmemesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Yeni kabinenin Türkiye'yi daha ileriye taşıyacağına ve yeni ufuklar açacağına inandıklarını dile getiren Konukoğlu, şunları kaydetti:

"Gaziantep iş dünyası olarak, ekonomik istikrarın hız kesmeden sürmesini, her alanda kalkınma hamlesine devam edilmesini bekliyoruz. Bunun için yeni hükümetimiz, yüksek katma değerli üretim ve istihdamı artıracak, yatırım ortamını iyileştirecek, ihracatı teşvik edecek programlara 2015 genel seçimlerine kadar kesintisiz devam etmelidir. Güçlü bir Türkiye, bölgesinde de barışın ve istikrarın güvencesi olacaktır."

GTO Başkanı Eyüp Bartık da yeni kabineyi tebrik ederek, Türkiye için hayırlı olmasını temenni etti.

Yeni kabineden beklentinin, reel sektörle el ele vererek Türkiye'nin bir üst lige taşınması olduğunu vurgulayan Bartık, şunları kaydetti:

"Türkiye'de yeni bir dönem başladı. İş dünyası olarak yeni dönem aktörlerinden beklentiler huzur, güven ve istikrarın devamıdır. Bu noktada ekonomi yönetiminin devam ediyor olmasını olumlu karşılıyoruz. İnanıyoruz ki yeni hükümet, Türkiye Cumhuriyeti'ni daha ileriye taşıyacaktır."

İSTİB Başkanı Kopuz

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, "Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ve Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığında Türkiye'nin yeni bir çıkış yakalayacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Kopuz, yazılı açıklamasında, Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanlığa seçilmesini, Türkiye'deki güven ve istikrar ortamının perçinlenmesi olarak değerlendirdi.

Bir ülkenin kalkınmasında ve refahının artmasındaki en önemli unsurun istikrar olduğunu vurgulayan Kopuz, "Biz ülke olarak 13 yıldan beri sürekli olarak gelişiyor ve büyüyoruz. Ülkemiz kalkınıyor, insanımızın refahı artıyor. Bunun en önemli sebebi Türkiye'deki güven ve istikrardır. Bu sebeple Sayın Davutoğlu'nun, Başbakanlığı ülkemiz için çok önemli" ifadelerini kullandı.

Kabinede çok önemli bir değişikliğe gidilmemesinin de Türk siyasetinin yaşadığı olumlu değişimin bir yansıması olduğuna işaret eden Kopuz, şunları kaydetti:

"Kabinedeki bakanlarımız zaten görevlerini layıkıyla yapıyor. Bizler, iş dünyasının temsilcileri olarak kendileriyle yakın mesai halindeyiz. Üyelerimizin, iş adamlarımızın, üreticilerimizin yolunu açmak adına kendileriyle son derece iyi bir iş birliğimiz var. Bu durumda önemli bir değişiklik olmamasını yerinde bir karar olarak görüyorum. AK Parti kurmayları ve Sayın Davutoğlu, kabine değişikliğinde iş dünyasının nabzını çok iyi tutmuş doğrusu."

Türkiye'nin son 13 yılına damgasını vuran sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığında Türkiye'nin yeni bir çıkış yakalayacağına inandığını belirten Kopuz, "Türkiye milletin oylarıyla seçilen güçlü bir Cumhurbaşkanı'nın ve tek başına iktidar olan bir partinin en başarılı üyesinin Başbakanlığı'nda yeni bir yola çıktı. Bu yol, ülkemizi ve milletimizi yeni ufuklara ulaştıracak bir yoldur. Sayın Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan yeni hükümette ekonomi yönetiminin aynen korunduğu için mutlu olduklarını bildirdi.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, yeni hükümetin Türkiye'ye ve millete hayırlı olmasını dileyerek, 62. Cumhuriyet Hükümeti’nde bir önceki hükumete göre sadece 4 yeni bakanın görev aldığını ve 1 bakanın görevinin değiştiğini gördüklerini belirtti.

Bunun istikrar açısından önemli olduğunu kaydeden Demirtaş, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"İş dünyası olarak bizi yakından ilgilendiren ekonomi yönetiminin de aynen korunduğunu görmekten son derece mutluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakan olarak İzmir’e geldiğinde Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’ın görevde kalmasını istediğimizi söylemiştik. Sayın Babacan’ı da İzmir’de ağırladığımızda kendisine 'Bu birikim ile dışarıda durma hakkınız yok' demiştik. Sayın Babacan, yine güven veren tutumu ve engin birikimi Başbakan Yardımcısı olarak hükumette görev yapacak"

Demirtaş, yeni kabinede Babacan'ın yanı sıra Maliyet Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın görevde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ekonomi yönetiminin bu şekilde görevine devam etmesi, istikrarın sürmesi, ekonomide gerekenlerin daha hızlı yapılması açısından son derece önemliydi. Şimdi aynı ekonomi yönetimi ile yola devam ederken Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve ekonomi ile ilgili bakanlarımızdan ekonomiye ağırlık vermelerini, ülkemiz gündeminde ekonomiyi yine birinci sıraya çıkarmalarını bekliyoruz. Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi artık ekonomi olmalı."

ATO Başkanı Bezci

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Türkiye'nin, seçilmiş cumhurbaşkanı ve güçlü hükümet ile gelişmiş ülkeler liginde hak ettiği yeri alacağına inandıklarını ifade etti.

Bezci, yazılı açıklamasında, Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan Türkiye’nin 62. Hükümeti'ne başarılar diledi.  

Dışişleri bakanlığı döneminde akademisyen ve siyaset adamı olarak başarılı hizmetler veren Davutoğlu’nun, 62. Hükümet'in başı olarak da başarılı çalışmalarını sürdüreceğine inandıklarını belirten Bezci, şunları kaydetti:

"Türkiye, özellikle son 10 yılda ekonomik ve siyasi alanda önemli mesafeler katetti. Ekonomik büyümenin devamı için siyasi istikrar çok önemli. Türkiye  bir an önce gündemini ekonomiye çevirerek, büyümeyi artırıcı yapısal reformlarla yoluna devam etmelidir. Seçilmiş cumhurbaşkanı ve güçlü hükümetin uyum içinde çalışmasıyla Türkiye gelişmiş ülkeler liginde hak ettiği yeri alacaktır."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.