10 °C

İTO seçimlerinde kavga!

İTO başkan adayları Şekib Avdagiç ve Abdullah Teber'in rakip olduğu 68'inci komitedeki gerginlik oy tartışması nedeniyle kavgaya dönüştü. Bu arada İTO'nun Meslek Komitesi ve Meclis üyesi seçimleri de tamamlandı.

İTO seçimlerinde kavga!

SERCAN AKINCI

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimleri kavgaların gölgesinde sürüyor. Dün sabah 9 itibariyle oy kullanılmaya başlandı. Sabahın ilk saatlerinde bazı komitelerde gerginlik olduğu görüldü. Gerginlikler zaman zaman kavgaya dönüştü.

İTO başkan adayları Şekib Avdagiç ve Abdullah Teber'in rakip olduğu 68'inci komitedeki gerginlik oy tartışması nedeniyle kavgaya dönüştü. Çıkan arbedede bir MÜSİAD üyesine tekme atıldığı iddiası ise kavgayı daha da alevlendirdi. Araya giren polisler kavgayı güçlükle yatıştırdı.

Bir diğer arbedenin ise 21 nolu Emlak Müşavirleri komitesinde yaşandı. Araya girenler arbedenin büyümesine izin vermeden ortalığı yatıştırdılar.

Gece yarısı ittifakları oluştu

İTO komitelerinde son dakikaya kadar ittifak görüşmeleri yaşandı. Mevcut Başkan Öztürk Oran listeyi hazırlamak için gece 2'ye kadar görüşmeler yürüttüklerini ifade ederken, 47 No'lu Restorasyon ve İzolasyon komitesinde tek listeyle seçim yaptıklarını ifade etti.

Başkan adayları arasında adı geçen İTO Başkan Yardımcılarından Gökhan Murat Kalsın da rakiplerinden Süleyman Uluocak ile ortak liste hazırlayıp, seçime girdiler.

Son dakika gelişmesinin yaşandığı bir diğer komite ise 36 No'lu Örme Kumaş, Çorap ve Trikotaj komitesinde oldu. İki rakip liste son anlarda birleşerek tek liste halinde seçime gitmek istediler. Fakat daha sonra bir başka grup da liste hazırlayarak seçime girdi.

İTO Meslek Komitesi ve Meclis üyesi seçimleri tamamlandı

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Meslek Komitesi ve Meclis üyesi seçimleri tamamlandı.

İstanbul Fuar Merkezi’nin (İFM) 9, 10 ve 11 numaralı salonlarında kurulan 154 sandıkta, 261’i Meclis üyesi olmak üzere 603 üyenin seçimi için oy kullanıldı. 

Edinilen bilgiye göre, 169 oyun kullanıldığı 47 No'lu Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesinde İTO Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, 154 oy alarak Oda Meclisi'ne seçildi. 

Büyük bir rekabete sahne olan İTO’nun 68 No’lu Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi seçimlerinin yapıldığı sandıkta ise İTO’nun iki başkan adayı Şekib Avdagiç ve Abdullah Teber yarıştı.

Başkan adaylarından Avdagiç, 561 oy alarak Oda Meclisi'ne seçildi. Rakibi iş adamı Abdullah Teber'e ise komitesinden 386 oy çıktı.

Kesin olmayan seçim sonuçlarının ardından tebrikleri kabul eden Şekib Avdagiç, "Beraber görev yapmayı düşündüğümüz arkadaşlarımızla beraber inşallah ticaretimiz, İstanbul ve ülkemiz için çok daha güzel işler yapacağız. Rabbim daha hayırlı işler yapmayı nasip etsin. Tek tek sayamayacağım dostlara, dimdik duran, açık ve net katkı veren tüm arkadaşlara şükranlarımı arz ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İTO Başkan Yardımcısı Murat Kalsın’ın listesi ise İTO 29 No’lu Mimarlık ve Mühendislik Meslek Komitesi’nde 395 oy alarak kazanan taraf oldu.

Yeni başkan 14 Nisan’da belli olacak

Sonuçların kesinleşmesiyle birlikte, bir sonraki aşama için seçim sandıkları bu kez 14 Nisan Cumartesi günü saat 13.00 ile 17.00 arasında kurulacak.

Mazbatalarını alan Oda Meclis Üyeleri, İTO’nun gelecek 4 yılına yön verecek Yönetim Kurulu Başkanı, Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri ve TOBB delegelerini seçecek.  Ardından yapılacak bir seçimle de İTO Meclis Başkanı ve Meclis Başkanlık Divanı belirlenecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.