Matlı, ‘Bölge İstişare Toplantısı’nı değerlendirdi

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Balıkesir’de düzenlenen ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı ‘Bölge İstişare Toplantısı’nı değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) – Özer Matlı, özellikle son birkaç ayda iş dünyasının TOBB aracılığıyla hükümete sunduğu pek çok talebin hayata geçtiğini vurguladı. 21 Ocak’ta gerçekleşen 10. Türkiye Ekonomi Şurası’nda gündemde olan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği konusunun Cumhurbaşkanı’na aktarıldığını söyleyen Matlı, yeni istihdam teşviklerinin de hayata geçtiğini söyledi.

Matlı “Oda-Borsalarımız vasıtasıyla buralardaki mesleki eğitimin dinamik, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız, bu okullarda atölyeler ve laboratuvarlar kuracağız, mevcut olanları yenileyeceğiz. Ar-Ge ve beceri tasarım atölyelerini faaliyete geçireceğiz, eğitim içeriklerini TOBB ETÜ desteğiyle hazırlayacağız, öğrencilere, staj ve işbaşı eğitim imkânı sağlayacağız. Mezunların istihdamını da destekleyeceğiz ve buradan mezun meslek liseliler, iş hayatına hazır bir şekilde yetişecek, ara elman değil, aranan eleman olacaklar” dedi.

İş dünyasına da seslenen Özer Matlı, ticari uyuşmazlıklarda da zorunlu arabuluculuk devrinin başladığını hatırlatarak, “Eğer arabuluculukta da anlaşamazsanız birinci derece mahkemeye gitmek yerine TOBB Tahkim Divanı’na gelin, böylelikle daha hızlı ve daha düşük maliyetle, ihtilafları çözüme kavuşturun” çağrısında bulundu. Matlı, Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğuna dikkat çekerek özel sektör-devlet istişaresiyle yaşanan sorunların üstesinden gelindiğini dile getirdi.

Balıkesir’de düzenlenen Bölge İstişare Toplantısına Bakan Pekcan’ın yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, TESK Yönetim Kurulu Başkanı Bendevi Palandöken, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasan Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, Balıkesir Esnaf Odaları Başkanı Fehmi Erdem ve iş dünyası katıldı. Toplantının sonunda TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Bursa ipeğinden yapılmış tabloyu Bakan Pekcan’a hediye etti.

Bu konularda ilginizi çekebilir