23 °C

Meslek liselerinde iş dünyası da söz sahibi olacak

Meslek liselerinin açılacak ve kapanacak bölümlerinde iş dünyası da söz sahibi olacak

Meslek liselerinde iş dünyası da söz sahibi olacak

AHMET USMAN / İZMİR 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın il genelindeki 118 meslek lisesinde açılacak ve kapanacak bölümlere detaylı bir inceleme ve araştırma sonrası karar verilmesi çağrısı kabul gördü. 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, İzmir Valisi Toprak’ın başkanlığında İzeltaş’ta toplandı. Toplantıda, istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinlikleri ve mesleki eğitim uygulamalarına yönelik çalışmalar değerlendirildi. Toplantının önemli gündem maddesi ise, kent genelinde 30 ilçede 118 mesleki eğitim kurumunda açılacak ve kapanacak bölümler oldu. 
Sektöründen örnek verdi 
Türkiye’de eğitim sistemindeki sıkıntılara dikkat çeken EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 1 milyon ton cam üretimi gerçekleştiren Avrupa’nın ikinci büyük cam üretim tesisinin sahibi olduklarını belirterek, “Bunun 700 bin tonunu iç piyasaya, 300 bin tonunu yurtdışına satıyoruz. Böylesine güçlü bir sektörün ‘elemana ihtiyacı yok’ denilerek, var olan mesleki eğitimle ilgili bölüm kapatılmak isteniyor. Sebep, öğrenci yok. Oysa bunun analizini yaparken sanayi odasından, esnaf odasından, ticaret odasından mutlaka destek alınmalı. Kapatıyoruz demek çözüm değil” diye konuştu. 

Yorgancılar, Almanya’nın Münih kentinde faaliyet gösteren Maximilians Üniversitesi’ni örnek göstererek, “Oradaki sistemi buraya getirmek gerekiyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 81 ilde 81 meslek lisesi yapma kararı aldı. Sanayi Bakanı’na ‘ruhsat verdiğiniz her Organize Sanayi Bölgesi’ne meslek lisesi yapma mecburiyeti getirin’ önerisinde bulunduk. İşbaşı eğitim sistemin en güzel uygulanma yöntemi OSB’lere kurulacak olan meslek liseleridir. Dolayısıyla sektör temsilcilerinin de olduğu bir alt komisyon kurulmalı ve meslek liselerinde açılacak, kapanacak bölümler, milli eğitim, İŞ- KUR, sanayi odası, esnaf teşkilatı, ticaret odası, belediye ve sektör temsilcilerinin de yer aldığı bir komisyon tarafından detaylı biçimde analiz edilmeli. Kurul, komisyonun hazırlayacağı analizden sonra karar vermeli” dedi. 

Bekleyen değil giden olmalıyız 
İzmir Valisi Mustafa Toprak damesleki eğitimin önemine işaret ederek “Bu konuda işbirliği ve koordinasyon şart. Biz bekleyen değil, giden olmalıyız. Yani eleman ihtiyacı olan firmalar, sektörler gelip milli eğitimi ziyaret etmiyorsa, onların gelip talepte bulunmasını sağlamalıyız. Bölüm açmakla olmuyor. Kurulumuzun amacı da arz ve talep edenleri bir noktada buluşturmak” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap