Mexx'in iflasıyla Türk firmaları 10 milyon euro batırdı

Mexx'in iflas kararıyla birlikte 25'in üzerinde Türk ihracatçısının kendilerinden destek istediğini söyleyen TGSD Başkanı Negrin, "İlk belirlemelerimize göre Mexx'in iflasıyla Türk firmaları en az 10 milyon euro batırdı" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Hollanda'nın önde gelen markalarından Mexx'in iflas etmesiyle Türkiye'den çok sayıda tedarikçinin sıkıntıya düştüğünü belirterek, "İlk belirlemelerimize göre Mexx'in iflasıyla Türk firmaları en az 10 milyon euro batırdı" ifadelerini kullandı. 

Negrin, yazılı açıklamasında, Avrupa'da 300'ün üzerinde mağazası ve bin 500 çalışanı bulunan Mexx'in iflas etmesinin ardından 25'in üzerinde ihracatçının kendilerine başvurarak destek talep ettiğini belirterek, Mexx'in iflasının hazır giyim sektörüne uyarı niteliğinde olduğunu kaydetti. 

Türk tedarikçileri batağa sürükledi

Krizden çıkamayan Avrupalı hazır giyim şirketlerinin iflasın eşiğine geldiğini aktaran Negrin, çok sayıda Avrupalı şirketin ödeme sıkıntısı çekerek Türk tedarikçileri de batağa sürüklediğini öne sürdü. 

Negrin, Mexx'in vurduğu Türk şirketleri için Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile yarın yapacakları çalıştayda çare arayacaklarını aktararak, şunları kaydetti: 

"Kabus görmek istemiyorsanız, mutlaka ihracat sigortası yaptırın"

"İlk belirlemelerimize göre Mexx'in iflasıyla Türk firmaları en az 10 milyon euro batırdı. Avrupa ekonomisi bir süredir devam eden krizden çıkmaya çalışırken, bu süreçten sağlıklı bir şekilde çıkamayanlar arkalarında ağır hasarlar bırakarak piyasalardan çekiliyor. Özellikle hazır giyimde yaşanan iflaslardan en çok ihracatının yüzde 75'ini Euro Bölgesi'ne yapan Türk üreticiler etkileniyor. Burada sektörümüz adına samimi bir öz eleştiride de bulunmamız gerekiyor. Türk hazır giyim sektörü olarak ciddi risk alıp açık hesap çalışıyoruz. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı etkileyen kriz karşısında üreticilerimize 'Mutlaka ihracat sigortası yaptırın, yoksa canınız çok fena yanar' dedik. Ancak görünen o ki sözümüzü dinletemedik. Bugün geldiğimiz noktada üretici ihracatçılarımızı bir kez daha uyarıyoruz; kabus görmek istemiyorsanız mutlaka ihracat sigortası yaptırın, yılların birikimini bir kalemde kaybetmeyin." 

Etiketler