18 °C

MÜSİAD, Kuzey Afrika'dan eli boş dönmedi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Kuzey Afrika'da düzenlenen ticaret heyeti programlarında Türk iş adamları milyon dolarlık anlaşmalar imzaladı.

MÜSİAD, Kuzey Afrika'dan eli boş dönmedi

İSTANBUL - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından, potansiyel iş fırsatları ve ortak yatırım imkanlarını araştırmak üzere Kuzey Afrika'da düzenlenen ticaret heyeti programlarından Türk iş adamları milyon dolarlık anlaşmalarla döndü.

MÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, Fas, Cezayir ve Tunus'u kapsayan ticaret heyeti programlarına katılan 250 Türk iş adamı yoğun ilgi gördü. Üç bine yakın ikili iş görüşmesinin yapıldığı toplantılar sonrası somut adımlar da atıldı.

Cezayir'e ilk 5 yıldızlı termal tesis Türkiye'den

Sakarya'daki Taraklı Termal Tesisleri'nin bir benzeri Cezayir'de yapılacak. Başkent Cezayir'e 60 kilometre uzaklıkta 500 dönüm arazi içine 5 yıldızlı olarak inşa edilecek olan termal tesis için Cezayirli firma 50 milyon dolar yatırım yapacak.

50 milyon dolarlık AVM ve rezidans işi

Merkezi İstanbul'da bulunan AK Yapı İnşaat, Cezayir'in en büyük alışveriş merkezi (AVM) ve rezidansının yapımıyla ilgili ön anlaşma imzaladı. Cezayir'in Oran şehrinde yapılacak inşaatların maliyeti ise 50 milyon dolar. AK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, şirketin Paris'te bulunan merkezinde imzaların atılması için davet aldıklarını ve bu anlaşma sonrası inşaata başlayacaklarını belirtti.

Tunus'un su kuyularını Türk firması açacak

Tunus'ta devlet ihalesi ile su kuyularını açma işini alan İmaş Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Korkmaz ise, 3,5 milyon dolarlık bu işin yanı sıra AVM yapımı teklifi aldıklarını ifade etti. Türk firmaları ayrıca, telekomünikasyon, demir çelik, enerji tesisi, zeytinyağı, süt, peynir, salça üretim tesisi kurma, lojistik, gıda, turizm ve mobilya alanlarında da milyon dolarlık işbirliklerine imza attı.

"Kuzey Afrika'da Türk pazarı kurulsun"

Programa katılan iş adamı heyetimde bulunan Kalafatoğlu Ticaret Kollektif Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Okutan, Türk markalarına olan ilginin bu ülkelerde çok fazla olduğuna dikkati çekerek, "Tamamı Türk markalarından oluşan bir Türk pazarı bu ülkelerde ciddi anlamda rağbet görür. Biz Gürcistan'da bunu başardık" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap