8 °C

"Reel sektör için de önlem alınmalı"

"Reel sektör için de önlem alınmalı"

ANKARA - Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen, finansal sektörün gelişmesinin yetmeyeceğini, reel sektör için de önlem alınması gerektiğini bildirdi. 

TÜGİAD'tan yapılan açıklamaya göre, Derneğin Ankara Şubesi tarafından düzenlenen "Bahar Buluşmasına" katılan Yücelen, burada gazetecilerin ekonomi gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. 

Türkiye'de istihdam problemi olduğunun kimse tarafından yadsınamayacağını ifade eden Yücelen, ekonominin büyüdüğünü, yeni istihdam alanları yaratıldığını ancak yetmediğini belirtti. 

Yücelen, gençlere iş bulabilmek için ekonominin çok daha hızlı büyümesi gerektiğini altını çizerek, şunları kaydetti: 

"Bu gençler bizim potansiyelimiz, silahımız. Gençlere üretme sahaları açarsak çevresindekilere de iş alanı yaratabilirler. Sadece büyük şirketler eliyle büyürsek ilerde istihdam sağlayacak dediğimiz girişimcilerimiz, bu büyük şirketlerde çalışmak zorunda kalırlar. Tersine çevirmeye çalıştığımız beyin göçü tekrar başlar. Hatta teknoloji vasıtasıyla kablolar üzerinden fikirlerimiz göç eder. 

Borsadaki en büyük şirketler, finansal şirketlerden oluşuyor. Böylece şirketler büyüdükçe borsa yükseliyor. Döviz, borsa ve faiz üçgeniyle bir yere kadar iyi gider. Aynı şekilde reel sektör de iyi gitmeli. Finansal sektörün gelişmesi yetmez. Reel sektör için de önlem alınmalı." 

Çözüm süreci

Çözüm süreci ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yatırımlara da değinen Yücelen, şöyle devam etti: 

"Katma değer yaratmak zorundayız. Kimse bir başkası söylüyor diye gidip de herhangi bir yere yatırım yapmaz. Biz de hiçbir üyemizi bu şekilde yönlendirmeyiz. Çözüm süreci tabii ki insanlarımızın yatırım yapmasını sağlayacaktır. Hükümet fedakarlık yaparsa, neden yatırım yapmamız gerektiğini anlatırsa, girişimciler o bölgelere yatırım yaparlar. Gitmek isteyen için şu andan daha olumlu bir hava olamaz. Oradaki yatırımlarla ilgili yönlendirme isteniyorsa, biz zaten senelerdir üyelerimize bu konuda yardımcı oluyoruz. Danışmanlar, bürokratlar da yardım ediyor. Belirli kanalları kullanarak yatırımcıları yönlendiriyoruz." 

"Teşvik envanteri yok"

Ali Yücelen, teşvikin verildiğini ama halen ortada bir envanter bulunmadığını belirterek, "Bununla ilgili geri bildirim alabileceğimiz bir sistem oluşturulmalı. Yeni yatırımlar da başladı. TÜGİAD oraya hep umutla baktı. Türkiye'nin en ücra köşesi bizimdir bizim kalacak. Teminatı biz gençleriz. Şükür, artık kan akmayacak. Bir gencimizin kanı bile milyarlarca dolara bedeldir. Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma ile birçok sıkıntıyı aştık yine aşarız. Ekonomik krizler aşılır. Önemli olan daha fazla kan akmaması" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap