SGK teşvikleri Borsa’da anlatıldı

Bursa Ticaret Borsası (BTB) tarafından “SGK Teşvikleri Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürü Erhan Karaca tarafından, SGK’nın yatırımcının önünü açmak, istihdamı arttırmak, ülke ekonomisinin daha sürdürebilir olmasını sağlamak amacı ile sisteme ilave ettiği teşviklerin anlatıldığı seminere, BTB Meclis Başkanı Mehmet Aydın ile BTB Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Aslım ile BTB üyeleri katıldı.

BTB merkez binasında düzenlenen seminerde İl Müdürü Erhan Karaca, Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 5510 sayılı kanunda yer alan indirimler ile yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararlar uyarınca uygulanan, teşvikleri anlattı.

Karaca, işsizlik ödeneği alanların istihdamı halinde uygulanan prim teşvikleri, genç, kadın ve mesleki belge sahibi olanların istihdamına yönelik teşvikler, işbaşı eğitim programını tamamlayanların istihdamına yönelik teşvikler, engelli sigortalıların istihdamına yönelik teşvikler ile Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerine ilişkin teşvikler hakkında da bilgi verdi.

SGK İl Müdürü Erhan KARACA “Kanunun 4. Maddesinde yer alan sigortalı çalıştıran özel sektör işyeri işverenlerine, kayıtlı sigortalı arttırılması, bölgesel, büyük ölçekli yatırımlar ile stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel girişimcilik farklılıklarının azaltılmasını çeşitli kanunlarda yer alan sigorta prim teşvik, destek ve indirimden yararlanabilme imkânı sağlamıştır” dedi.

Karaca devam eden 14 farklı sigorta pirim, teşvik, destek ve indirimin bulunmakta olduğunu ve bu teşviklerden kent dinamiklerinin faydalanarak ülkemize katma değer üretmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir