14 °C

TESK'ten yeni AVM iddialarına sert tepki

TESK Genel Başkanı Palandöken, "(AVM'ler) Kurulduğu yerde iş sahibi olan ve büyümeye çalışan esnafı yok ediyor" dedi

TESK'ten yeni AVM iddialarına sert tepki

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezlerinin (AVM) kurulduğu yerde iş sahibi olan ve büyümeye çalışan esnafı yok ettiğini söyledi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, yeni AVM'lerin açılmasını "yeni rant projeleri" olarak niteledi.  

İstanbul'da 3 yıl içinde 31 yeni AVM açılacağı iddialarına ilişkin Palandöken, yeni yer, yüksek kiralar ve satış politikaları ile haksız rekabet ortamı oluşturmaya devam edileceğini savundu. 

'Yeşilin yerine AVM diktiler'

Yabancı sermayenin, perakende piyasasına girmeye, rant elde etmeye ve yerli üretime zarar vermeye devam edeceğini öne süren Palandöken, "Buralar üretim merkezi ya da fabrika değiller. Bir diğer boyut ise şehrin görsel kirliliği haline geldiler. Yeşilin yerine AVM diktiler. Bir an önce Perakende Yasası'nın yönetmelikleri hazırlanarak piyasanın kuralları hayata geçirilmeli" değerlendirmesinde bulundu.  

'Esnaf iş yerlerini kapatıp AVM'lerde tezgahtar olmak zorunda kalıyor'

AVM'lerin ihtiyaç karşılığında yapılmadığını, yenileri yapılırken eskilerin işlevsizleştiğini iddia eden Palandöken, şunları kaydetti:  

"Kapalıçarşı 600 yıldır faaliyet yürütürken, açılan bu AVM'lerin yerine birkaç yıl sonra yenileri yapılıyor. 2015 yılı birinci çeyrek rakamlarına göre, Türkiye'de toplam alanı 10 milyon metrekareye ulaşan 344 AVM var. 2018 yılına kadar yapımı devam eden 77 AVM ile sayının 421'e, alışveriş alanının ise 12,8 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Kiralanabilir alan olarak ölçülen Türkiye'nin perakende yoğunluğu 129 metrekare seviyesine ulaştı. Ankara ise 294 metrekare ile şampiyonluğunu korudu. Henüz alışveriş merkezi olmayan 24 şehrimiz bulunuyor. Bir gelişmişlik modeli gibi sunulan AVM'lere ucuz arsalar da tahsis edilerek, teşvik ediliyor. Halbuki kurulduğu yerde iş sahibi olan ve büyümeye çalışan esnafı yok ediyor. Esnaflar iş yerlerini kapatıp AVM'lerde tezgahtar olmak zorunda kalıyor." 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap