9 °C

Türk zeytin ve zeytinyağı İngiltere yolcusu

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak için İngiltere'deki fuara katılacak

Türk zeytin ve zeytinyağı İngiltere yolcusu

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için İngiltere'de International Food Exhibition 2015'e (IFE London 2015) katılacak. 

ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Gündeş, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sofralık zeytin ihracatında altıncı büyük pazar olan İngiltere'ye ve Avrupa pazarına sofralık zeytin ihracatını arttırmak istediklerini belirtti. 

Ürün tedariğinde zorluklar yaşanmasına rağmen fuarlardan vazgeçmediklerini dile getiren Gündeş, IFE London 2015'in yılın ilk çeyreğinde katıldıkları 5. fuar olduğunu kaydetti. 

Gündeş, açıklamada, "Türkiye'de son yıllarda dikilen 80 milyon zeytin ağacı ürün vermeye başladığı zaman 650 bin ton zeytinyağı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimine ulaşacağız. Bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için Türk zeytin ve zeytinyağının bilinirliğinin artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.