27 °C

Yöneticilerin en büyük korkusu ‘marka imajı’

Dünya çapında yapılan “Global Risk Yönetimi Anketi”ne göre global risk yöneticilerinin en öncelikli endişesi marka imajı ve itibarının zedelenmesi. “Yenilikten uzak olmak” ise doğru yönetilmesi gereken riskler arasında üst sıralara çıkıyor.

Yöneticilerin en büyük korkusu ‘marka imajı’

Serhat ALİGİL

Risk yönetimi, sigorta gibi konularda dünya çapında hizmet veren Aon, “Global Risk Yönetimi Anketi” nin 2017 yılıyla ilgili sonuçlarını açıkladı. 2007 yılından bu yana dünyanın değişik yerlerinde faaliyet gösteren kamu ve özel sektördeki küçük, orta ya da büyük ölçekli pek çok şirketin katılımı ile oluşturulan anketin yeni sonuçlarına göre “Marka İmajı ve İtibarının Zedelenmesi” risk algısı açısından ilk sıradaki yerini korudu. Bu kapsamda arızalı mallar, hileli iş uygulamaları ve yolsuzluk, şirketlerin itibarını tehdit eden en büyük riskler olarak görülüyor.

Risk yöneticilerinin faaliyet gösterdikleri sektörler ve genel olarak riskler ile ilgili yorumlarına dayanan ankete göre ilk 10’da yer alan ve doğru yönetilmesi gereken diğer riskler ise sırasıyla şöyle:

Politik riskler yükselişte

“Ekonomik Yavaşlama, Artan Rekabet, Yasal Düzenlemelere Bağlı Riskler, Siber Riskler, Yenilikten Uzak Olmak, Başarılı Çalışanı Elinde Tutma, İş Kesintisi, Politik Riskler ve Belirsizlikler, Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyetler.”

Anketle ilgili verilen bilgiye göre önceki ankette dokuzuncu sırada olan siber riskler, sebep oldukları iş kesintileri ve buna bağlı yüksek maliyetler sonucunda hızla gelişerek beşinci sıraya yükseldi. Daha önce ilk 10’da yer almayan politik riskler ise altı sıra birden yükselerek dokuzuncu sıradan listeye girdi. Bu anketle birlikte yayınlanan değerlendirmede 2020 yılıyla ilgili de öngörüler yapıldı. Buna göre bugün risk algısında ilk sırada olan “marka imajı ve itibarının zedelenmesi” gerilere düşecek. Buna karşın “yenilikten uzak olmak” üçüncü sıraya yükselecek. Nesnelerin internetinin yaygınlaşmasıyla önemi giderek artan “teknolojik yıkım riskleri” nin sıralamada 10 basamak birden yükselerek ilk 10’da yer alması bekleniyor.

Aon Türkiye’de değişim

Öte yandan Aon Türkiye ofisinde, genel müdür yardımcılıklarıyla ilgili yeni atamalar gerçekleştirildiği açıklandı. Buna göre Ahmet Eryaman “Risk Yönetimi Danışmanlığı”, Özgür Erdem “Denizcilik, Havacılık ve Plasman” ve Kadir Köseoğlu “Petrol&Gaz, Üretim ve Finansal Riskler”den sorumlu genel müdür yardımcıları oldular.

Genel sorumluluk sigortaları gelişiyor

Şirket, kurum ve değişik meslek mensuplarının, özellikle tüketicilerle olan ilişkilerinde ortaya çıkan sorunları gidermek için oluşturulan genel sorumluluk sigortaları Türkiye’de de gelişiyor. Geçen yıl genel sorumluluk sigortaları kapsamında yüzde 7,7 artışla 816,1 milyon liralık prim üretildi. Bu kapsamda en çok prim üretimi ise yüzde 3,7’lik artış ve 336 milyon lirayla “üçüncü kişilere karşı mali sorumluluk” oldu. Bunu yüzde 14,1 artış ve 244,4 milyon lirayla “işveren mali sorumluluk”, yüzde 8,2 artış ve 129,5 milyon lirayla “mesleki sorumluluk” alt branşları izledi. Ayrıca yine geçen yıl genel sorumluluk sigortaları kapsamında yapılan hasar ödemeleri 244 milyon lira oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap