19 °C

Baharın en güzel 'bisiklet rota'ları

Doğayla birlikte insanlar da kıpır kıpır, canlanıyor. Haydi, gelin bu hafta bu canlanmaya şahit olalım, doğada pedal çevirelim… Peki nereye mi? Uzaklara... İşte size baharı doya doya yaşarken bisiklet keyfi süreceğiniz muhteşem rotalar...

Baharın en güzel 'bisiklet rota'ları

Malum, bahar geldi. Doğayı, güneşin tatlı bir rüzgârla yüzümüzü okşamasını özledik. Uyanan toprağın kokusunu içimize çekmeyeli çok oldu. Neden bu özlemi giderme vakti bu haftasonu olmasın... Gelin bir yolculuğa çıkalım. Bir bisiklet, hafif sandviçler, bol sıvı ve elbette akşam serinliği için tedbirler alarak doğaya atalım kendimizi. Nereye mi? Bu soruyu seyahat arama sitesi momondo’ya sorduk. İşte istediğiniz an durup fotoğraf çekmenize, göçmen kuşları izlemenize ve köy kahvesinde soluklanıp pazarlardaki yerel lezzetleri tatmanıza imkân sağlayacak bisiklet rotaları…

Bursa/Mysia: Doğa tutkunları için ideal

Bursa’ya sadece 10 kilometre uzaklıktaki Mysia Rotası, ilkbahar aylarında doğanın uyanışına şahitlik etmek için ideal! Doğal patikaların birbirine bağlanmasıyla oluşan rota, çam ormanları arasındaki tarihi Gümüştepe’de (eski adıyla Misi) başlıyor ve son yıllarda yerli dizi ve sinemalarda görüp el değmemiş doğasına imrendiğimiz Ulubat Gölü kıyısındaki Gölyazı’da sona eriyor. Üstelik yolculuğunuz sırasında rota üzerinde yer alan Dağyenice ve Maksempınarı köylerinde mola verip yerel lezzetleri tadarak enerji toplayabilirsiniz. Doğa tutkunları için başka bir cazip seçenek de, Ulubat Gölü çevresinde göçmen kuşları izlemek. Mysia Rotası hakkında detaylı bilgi için Nilüfer Belediyesi’nin sitesindeki broşürü incelemenizi öneririz.

Ayvalık: Sessiz, sakin ve huzurlu

Yaz sıcakları bastırmadan deneyebileceğiniz bir diğer önerimiz ise Ayvalık. Üstelik seçenekleriniz oldukça bol. Örneğin ismini köyü kuran yeniçerilerden alan sanat köyü Yeniçarohori’yi ziyaret edebilir, köydeki galerileri ve atölyeye dönüştürülmüş eski Rum evlerini gezebilirsiniz. İkinci seçenek, Ayvalık’a 10 kilometre mesafedeki Şeytan Sofrası’na pedal çevirerek Ege kıyılarının en nefes kesici manzarasına karşı gün batımını izlemek. En az ilk ikisi kadar cazip üçüncü seçenek ise Cunda Adası Milli Parkı’nı ziyaret ederek, adanın kuzeyindeki ıssız plajlara gitmek. Alternatif olarak Cunda’nın kiliseler, konaklar, kafe ve dükkanlarla dolu şirin sokaklarını da turlayabilirsiniz. Kendi bisikletinizi götürme imkânınız yoksa bölgedeki otellerden bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kayaköy: Tertemiz havada pedal çevirin

Fethiye’ye bağlı Kayaköy, ülkemizin en özel beldelerinden biri. Geçmişte ağırlıklı olarak Rum nüfusa ev sahipliği yapan köy, bölgenin önemli ticaret merkezleri arasında yer alıyordu. Eski adı Levissi olan köy, aynı zamanda bugün de koruduğu tertemiz havasıyla hastalara şifa veren bir yerleşim yeri olarak tanınıyor. Özgün mimarisiyle bisiklet turunuza eşsiz bir dekor sağlayan Kayaköy’ün merkezini gezdikten sonra, ovada yer alan çiftlik evleri, sanat kampı ve şarap evlerini ziyaret etmenizi öneririz. Tarihi hakkında birinci ağızdan bilgi almak içinse köy kahvesine uğrayın.

Karaburun Yarımadası: Birbirinden özel altı etap

İzmir’e bağlı Karaburun Yarımadası’ndaki bisiklet ve yürüyüş rotaları, doğal güzelliklere ek olarak üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimini yakından tanımak isteyenler için de ideal. Bölgede Urla, Çeşme ve Karaburun’daki üzüm bağları arasında altı farklı etap bulunuyor. Hatta Bağlararası mevkii, Anadolu’nun bilinen ilk şaraphanesine de ev sahipliği yapıyor. Yolculuğunuza nereden başlamak ve hangi rotayı takip etmek istediğinize karar vermek için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tematik gezi rotalarına göz atmanızı öneririz.

Sığacık: Önce ziyafet, sonra bisiklet

İzmir’in yanı başındaki Sığacık, Türkiye’nin ilk ‘Sakin Şehri’ Seferihisar’ın kıyı yerleşkesi. Arnavut kaldırımlı sokakları ve çiçeklerle bezeli, avlulu, cumbalı konaklarıyla huzur veren Sığacık’ın bir başka özelliğiyse, bölgede bisiklet turu yapmak isteyenler için ideal bir başlangıç noktası olması. Önerimiz önce pazar günleri kurulan üretici pazarına uğrayarak ev yapımı börek, baklava, reçel ve tabii ki bahçeden yeni toplanmış meyveleri tatmanız. Bu ziyafetin ardındansa antik liman kenti Teos’a gidin. Burada iyi korunmuş altı kilometrelik surları pedal çevirerek inceleyebilirsiniz.

Malum neşelenme zamanı

Bisiklete binmek, bahar neşesine en çok yakışan spor aktivitelerinden biri. Üstelik sevdiklerinizle birlikte yapabilir, doğada sosyalleşme zevkini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Haydi, siz de cennet ülkemizde bisiklet rotanızı belirleyin...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.