28 °C

Güçlü ol güzel ol kendin ol

Sokakta, metroda reklam panolarında her an mükemmel ve formda vücutlara maruz kalıyoruz. Bu, pek çok etkileri bakımından tartışılan bir durum. Araştırmalara göre her 9 kişiden 1'i vücudunu sevmediğini söylüyor. Peki, bu sağlıklı vücut görsellerinin etkisi ne?

Güçlü ol güzel ol kendin ol

KEZBAN KARABOĞA

Modern dünya hepimize, sürekli formda olmayı dayatıyor. Sokakta, reklam panolarında, dergi ve gazetelerde her an mükemmel ve formda vücutlara maruz kalıyoruz. Bu görseller insanları ne kadar harekete geçirme yeteneğine sahip? Herbalife Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, sanılanın aksine sağlıklı vücut görsellerinin kanepeden kalkıp hareket etmeniz için iyi bir motivasyon kaynağı olabileceğini belirtiyor. Diyor ki: “Genellikle insanlar gösteriş arzusuyla motive oldukları için suçluluk duyarlar ancak, motivasyon kaynağınızın ne olduğunun bir önemi yok. Bazen sağlıklı yaşam, bazen zihninizdeki mükemmel vücuda kavuşma isteği, bazense o güzel elbisenin içine girebilmek arzusu sizi motive edebilir. Kendinizle ilgili bir şeyleri iyileştirmek isterken nedenlere takılmayın.”

İşte vücut hedefiniz ne olursa olsun, gerçek güzelliğin içinizde olduğunu vurgulayan Samantha Clayton’dan 4 maddelik fitness motivasyonu…

Pozitif olun!

Fitness konusunda kaydettiği ilerlemeyi paylaşan arkadaşlarınızı takdir etmenin, dergi kapaklarındaki fitness modellerinden ve spor salonunda boy gösteren kadınlardan ilham almanın bir sakıncası yok! Hissettiğiniz coşkunun başkalarına ilham verebileceğini asla unutmayın. Hiçbirimiz vücudumuzdan yüzde 100 memnun değiliz. Eğer sorunlu bulduğunuz bölgeleri düzeltme arzusu sizi fitness’a ve sağlıklı beslenmeye yöneltiyorsa, suçluluk duymanız için bir neden yok.

Kardiyo, yağ yakmak için bire bir!

Kardiyo, kalp ve kan damarlarıyla birlikte vücudun dolaşım sistemini ifade eden 'kardiyovasküler' kelimesinin kısaltması. Kalp ritminin yükseldiği, nefes alış verişin hızlandığı her durumda kardiyo egzersizi yaparız.

Koşma, yürüme, yüzme, tenis oynama, bisiklet sürme gibi aktiviteler kardiyo egzersizlerinden sayılıyor. Bunlar vücutta biriken yağların yakılmasını sağlıyor.

Kalça ve popo kısmında biriken yağları yakmaya çalışıyorsanız kardiyo egzersizlerini ihmal etmeyin. Ancak vücudunuzun hangi bölgesindeki yağların yakılacağını seçemeyeceğinizi bilmelisiniz. Neticede konu egzersizse, ‘nokta atışı’ diye bir şey yoktur. Haftada 3 gün 30-45 dakika kardiyo çalışmak, yağ yakmanıza yardımcı olur. Özellikle alt vücutta sonuç almak için koşmayı, tırmanmayı veya pedal çevirmeyi deneyebilirsiniz.

Squat çalışın…

Alt vücudunuzdaki kasları güçlendirmek için, alt vücut egzersizlerini rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz. Kalça ve popo kısmını şekillendirmek için squat, dövüş sporları, step ve bacak kaldırma egzersizleri favorim. Örneğin squat, Türkçesi 'çömelme' olarak ifade edilen hareket vücut geliştirme hareketlerinden en önemlilerinden biri. Basit ve bir spor aleti gerekmeden yapılan bu vücut geliştirme hareketi ile hızlı ve kolay bir şekilde şekillenebilirsiniz. Unutmayın, amacınız incelmek bile olsa, kas kütlenizi artırmak çok önemli. Egzersizlere vücut ağırlığınızı kullanarak başlayın ve sonrasında dambıl veya çubuklarla devam edin. Haftada üç gün 30 dakikalık bir egzersiz başlangıç için ideal.

İyi beslenme olmazsa olmaz!

İyi beslenme, vücudunuzu daha iyi hale getirmenin olmazsa olmazlarından biri. Kas kütlenizi artırmak istiyorsanız, yeterli protein almalısınız. Egzersiz miktarını artırmanız halinde yeterince sıvı aldığınızdan ve iyi karbonhidrat tükettiğinizden emin olun. Bir beslenme günlüğü tutarak ve tüketiminizi not ederek vücudunuza neler aldığınızı daha net görebilirsiniz. Abur cuburu kesebilir, bunların yerine daha sağlıklı tercihlere yönelebilirsiniz. Başlangıçta atıştırmalıklara odaklanırsanız ne kadar çok gizli kalori tükettiğinizi fark edip hayrete düşeceksiniz! Günde yalnızca birkaç yüz kalori azaltmanın uzun vadede nasıl fark yarattığına inanamayacaksınız!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap