11 °C

Çiftçilerin önerileriyle ürettiği traktörleri dünyaya satıyor

Gaziantep'te tarım makineleri imalatı sektöründeki tek kadın girişimci olan Armağan, çiftçilerin önerileri çerçevesinde ürettiği traktörleri 21 ülkeye ihraç ediyor.

Çiftçilerin önerileriyle ürettiği traktörleri dünyaya satıyor

Tarım makineleri imalatı sektöründeki tek kadın girişimci olan Zeynep Erkunt Armağan, babasının hayalini gerçekleştirmek için 2004 yılında kurduğu traktör fabrikasında, Türk çiftçilerinin isteklerini ön plana alarak ürettiği traktörleri, iç piyasanın yanı sıra aralarında İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu 21 ülkeye ihraç ediyor.

Erkunt Traktör Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Armağan, tamamen yerli sermayeyle kurulan ve Türkiye'nin ilk yerli tasarım traktörünü üreten firmaları tarafından piyasaya sürülen traktörlerin tasarımının da Türk mühendisler tarafından yapıldığını söyledi.

Ankara Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalarında yılda 18 bin traktör üretim kapasitesine sahip olduklarını, bunun yanında aynı zamanda ön aks, hidrolik kaldırıcı ve kabin üretimi de gerçekleştirdiklerini anlatan Armağan, 2004 yılında üretime başlayan firmalarının iç piyasada çok iyi yerlere geldiğini anlattı.

Armağan, Türkiye genelinde 167 satış noktası, 450 yetkili servis ve 5 bölgede oluşturulan yedek parça bölge ve tali bayilikleriyle geniş bir hizmet ağına sahip olduklarını kaydetti.

"Müşterimiz ne istiyorsa bir süre sonra onu traktörde görüyor"

Traktör üretmenin babasının hayali olduğunu ve yıllık cirolarının ortalama yüzde 3'ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırdıklarını dile getiren Armağan, "Traktörlerimizi tamamen Türk çiftçisinin istekleri, beklentileri yönünde üretiyoruz ve müşterilerimizin de istediği gibi yakıt tüketimi düşük, performansı yüksek, ekonomik olarak tasarlıyoruz. Hep çiftçimizden aldığımız geri beslemelerle traktörlerimizi iyileştirmeye çalışıyoruz, yeni ürünler tasarlıyoruz. Ar-Ge çalışmamızın büyük bölümünü çiftçilerimiz yapıyor. Eğer bunu yapmasaydık, 6 sene içinde 31 marka içerisinde 3. marka olamazdık" ifadelerini kullandı.

"Öncelikli talep sağlamlık ve yakıt tasarrufu"

Türk çiftçisinin traktörde öncelikle dayanıklılık ve yakıt tasarrufu aradığını söyleyen ve Bu iki faktörün Türk çiftçileri için olmazsa olmaz özellikler olduğunu aktaran Armağan, çiftçilerin bir diğer taleplerinin de konfor ve ergonomi olduğuna dikkati çekti. 

Aralarında traktörün ve motorun doğduğu topraklar olan İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu 21 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Armağan, özellikle İngiltere pazarına girebilmek için 2 yıl mücadele ettiğini ve geçen yıl İngiltere'ye ihracata başladıklarını vurguladı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.