Garanti̇ Bbva

Garanti BBVA (eski adıyla Garanti Bankası) 1946 yılında Ankara’da kurulmuş özel sermayeli bir bankadır. 30 Eylül 2014 tarihi itibariyle 107 milyar ABD dolarına ulaşan konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankasıdır.

 

Kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, özel, bireysel ve yatırım bankacılığı dahil, bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet göstermektedir. Garanti BBVA aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında kurduğu ortaklıklarıyla entegre finansal hizmetler de verir.

 

2020 yılının sonu itibariyle Garanti BBVA'nın yurt içinde 884, Kıbrıs’ta 7 ve Malta’da bir olmak üzere yurt dışında 8 şubesi bulunmaktadır. Ayrıca, Düsseldorf ve Şangay’da birer temsilciliği bulunmaktadır. 18.7 milyon müşterisinin finansal ihtiyaçlarına 5,309 Paramatik (ATM), çağrı merkezi, mobil, internet ve sosyal platformlarda 18.656 çalışanıyla cevap vermektedir.

Bağlı ortaklıkları;
Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.
Garanti Yatırım ve Menkul Kıymetler A.Ş.
Garanti Portföy Yönetimi A.Ş.
Garanti Bilişim ve Ticaret T.A.Ş.
Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.
Garanti BBVA Mortgage
Garanti BBVA Leasing
Garanti Faktoring
Garanti BBVA Filo

 

Garanti BBVA'nın yönetiminde, güçlü bir kurum olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) yer almaktadır. Garanti BBVA'nın hisseleri Türkiye’de, depo sertifikaları ise İngiltere ve ABD’de işlem görmektedir. 2020 verilerine göre bankanın net kârı 6 milyar 385 milyon liradır. Bankanın aktif büyüklüğü ise 411 milyar 161 milyon 696 bin TL'dir. Bankanın, Borsa İstanbul’daki halka açıklık fiili dolaşım oranı 2020 yılının son yarısı itibariyle %50,07'dir.

 

Şirket unvanı Türkiye Garanti Bankası Anonim Şirketi olan banka, 2019 yılından itibaren Garanti BBVA markasını kullanmaya başladı.

 

2015 yılı Temmuz ayında genel müdürlük görevine atanan Ali Fuat Erbil 19 Ağustos 2019 tarihinde istifa etti. Bu istifanın ardından genel müdürlük görevine Recep Baştuğ getirildi.

Garanti̇ Bbva Haberleri