100. yazı

Filiz KARAOSMANOĞLU
Filiz KARAOSMANOĞLU SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM filiz@itu.edu.tr

Saymak fiili için Türk Dil Kurumu tam bir düzine anlam sıralıyor. Sayarken, sıralarken, öderken, yerine koyarken, varsayarken sayılar var. Hele de mecaz yaparken bu fiile ne manalar katarız. Geçerli tutar, değer verir, hürmet ederiz, önemseriz, kabul eder ve dikkate alırız. Günlük ve iş yaşamımızda hep sayarız. İletişimimiz, huzur ve mutluluğumuz sayarak ilerlerken, üretim-tüketim-hizmette sayılar, veriler her yerdedir. Bir de sayısal (dijital) kavramı, yaşamın kolaylaştırıcısı, teknolojinin hızlandırıcısı var. Dijital telefon santrali iyi bir örnek. Verileri ekranlarda sayısal görüyoruz. Taşınabilir cihazlarımızda sayısal kolaylıklar var. Yaşamımızda adımsayar, bilgisayar, dizüstü bilgisayar var. Enerji değişmek için dönüşürken sayısallaşma önemli itici güçlerden biri. Ölçeriz, sayarız, hesaplarız ve sayıların yanına birim koyarak teknik anlam katarız. Saymazsak, sayılmazsak karşılaştırma yapmak, değerlendirmek mümkün olmaz. Standart bir ürünün karbon ayak izi sayısal farklılığı, ürüne pazarda yeşil değer katarken, Avrupa Birliği sınırda, ithalatında karbon kaçağı saymaya hazırlanıyor. Teknik anlam dışında, mecazen ise bizi saymayan kişilere karşı hemen sosyal değer biçeriz. Kendimizi korumaya almak isteriz. Say beni, sayayım seni deriz.

Ben de saydım. Dünya Gazetesi Sürdürülebilir Dünya sayfasındaki 100. köşe yazım. Ne mutlu bana. Ulusal basınımızda yeri, farklılığı ve başarısı tartışılamaz Dünyadaki Sürdürülebilir Dünya’nın yeşil duruşu da bambaşka. Dünya akademik alanımı, sivil aktivist yönümü önemseyerek, dikkate alarak, değer vererek, sözün özü beni sayarak bilgilerimin, görüşlerimin yazıya dökülmesine olanak sağladı. Editörüm Didem Eryar Ünlü özelinde Dünya için emek verenlere selam olsun.

“Yeni Bir Günü Yaşarken” diye başladıktan sonra “Çöpümüzü Gelecek için Nasıl, Nereye Atalım?; Sürdürülebilir Gelecek için Öğretme ve Öğrenme; Gönüller mi Kirlendi? Dilimiz mi Kirlendi?; Yeşil Büyürken Karbonu Yönetmek; Döngüsel Ekonominin Cazibesi; İklim Değişimi ve Mevsim Değişimi; Çöpten Çöp Çıkarmayanlar; Sofraya Giden Yolda Enerji ve İklim Değişimi; Karbonun Yeşilini, Mavisini Aldık ve Sattık; Mimozaları Kaçırıp, Erguvanları Yakalayamamak; Yeşili, Maviyi Toparlarken İklim Esnek Olmak” diyerek daha Sürdürülebilir Yaşam için uğraş verdim.

Yazmaya ve söylemeye devam. Çünkü güzelim yerküremiz de “Say beni, sayayım seni” diyerek su ve kara ekosistemlerine saygı, daha sürdürülebilir yaşam bekliyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Haziran 2021 23 Haziran 2021
Sadık eski dostumuz 07 Aralık 2020