4 °C
Servet YILDIRIM
Servet YILDIRIM Ekonominin Halleri servet.yildirim@dunya.com

2020 öngörüleri: Euro mu, dolar mı?

Eğer küresel ekonominin gelecek yıl bu yıldan daha iyi olacağını düşünüyorsanız euronun da dolar karşısında değer kazanacağını bekliyor olmalısınız. Bunun birkaç nedeni var.

• Başta Almanya olmak üzere Avrupa ekonomileri ihracata dayalı ekonomilerdir. Çarkların aksamadan dönmesi için ihracat yapmak zorundadırlar. Dünyada işlerin düzelmesi ve ticaretin artmaya başlaması euroyu destekleyen bir gelişmedir. Merkez bankalarının müdahalesinden sonra küresel resesyon riski de azaldı.

• Avrupa özellikle Alman imalat sanayiinden gelen olumlu sinyaller euroyu destekliyor. İtalyan ekonomisi bu yıl artık daha fazla aşağı gitmeyebilir. Portekiz’in A kredi notu seviyesine yükselmesi bekleniyor. Yunanistan’da göstergeler düzeliyor; kötü günler geride kaldı. AMB Başkanı Lagarde’nin dediği gibi Euro Bölgesi ekonomileri istikrara kavuşursa şu anda olması gereken seviyenin yüzde 15 altında olan euro da değerlenebilir.

• Dolar ve euro arasındaki faiz farkı daralıyor. 2015 sonrası Euro faizi düşük ve dolar faizi yükselmekte olduğu için Avrupa’dan borçlanıp daha yüksek faizli Amerikan varlıklarında değerlendiren çok sayıda yatırımcı vardı. Fed’in 2019’daki üç faiz indirimiyle bu görüntü değişmeye başladı. 2020’de Fed faiz indirmese bile artırmayacak. AMB’den de bir indirim beklenmiyor. Bu durumda iki ekonomi arasındaki faiz farkı 2018 ve 2019 ilk yarısına göre euro lehine daha dar olacak.

• Son yıllarda ABD hisselerine dünyanın dört bir yanından ciddi para aktı. Bu nedenle Amerikan hisseleri çok değerlendi. Kazançlar %3 artarken hisse fiyatları neredeyse %30 arttı. Avrupa hisseleri ise ucuz ve dolayısıyla daha cazip kaldı. Güvenli liman arayanlar için adres olabilir. Nitekim Amerikan hisselerinde 2020 başlarında %10-20 dolayında düzeltme bekleyenlerin sayısı hiç de az değil. Bu analizleri yapan yatırım bankaları 2020’de Euro’yu daha yukarıda görüyorlar. Mesela Citibank şu anda 1.11 civarında olan euro/dolar çapraz kurunun 2020 sonuna kadar 1.20’yi görebileceğini düşünüyor. Goldman ise Citibank’a göre daha ihtiyatlı bir tahminle 1.15’i öngörüyor. Bu düzeyde ya da hafif üzerinde bir tahmin bana da oldukça gerçekçi görünüyor. Yani dolarda %3.5-4 dolayında bir değer kaybından bahsediyoruz. Çok sert bir hareket değil. Daha ötesi için Fed’in faiz indirimini sürdürmesinin yanı sıra euro ekonomilerinden daha güçlü toparlanma sinyalleri gelmesi gerekir. Bu durumda çapraz kuru 1.20’nin üzerinde hatta 1.25 dolayında bile görmek mümkündür.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap