9 °C
Didem ERYAR ÜNLÜ
Didem ERYAR ÜNLÜ İŞ KADINI didem.eryar@dunya.com

"2020’de daha çok profesyoneli girişimci yapmak istiyoruz "

1959 yılında Mike ve Marion Ilitch tarafından ABD’de Michigan’da kurulan pizza markası Little Caesars, bugün beş kıtada 6 bine yakın şube ile hizmet veriyor. Marka, Türkiye’de, 60 yılı geride bırakan Çelebi Grup yönetiminde faaliyetlerini sürdürüyor.

Little Caesars Türkiye Genel Müdürü Banu Arıduru, 63’ü İstanbul olmak üzere; Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Mersin, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Zonguldak’ta toplam 81 şube ile hizmet verdiklerini belirtirken, şubelerinin yüzde 80’ini franchise’ların oluşturduğunu ifade ediyor. Bugün itibariyle 15 şubenin başında, profesyonel hayatı bırakıp, girişimci olmaya karar verenler var. Arıduru, “Profesyonel hayattan bunalıp, Little Caesars’a yatırım yapan franchisee’mizin oldukça başarılı olduğunu gördüğümüz için; benzer düşüncelerde olan kişileri şirketimize davet ediyoruz. Hepsi istisnasız çok başarılılar. Bu nedenle 2020’de daha çok profesyoneli girişimci yapmak istiyoruz. Diğer taraftan bu alana gönül veren tüm yatırımcılara kapımız açık, ailemize katmaktan mutluluk duyarız. İşini tutku ile yapan franchisee’lerimizin tamamının yüksek başarı elde ettiğini belirtmek isterim. Little Caesars Türkiye’nin her şey dahil yatırım maliyeti 600.000 TL + KDV. Bu 600.000 TL’lik bedelin içinde isim hakkı ücretinden inşaata, fırın ve soğuk odalardan bilgisayar sistemlerine kadar her şey dahil. Yatırımın geri dönüşü ise 36 ila 42 ay arasında değişiyor” bilgilerini veriyor.

Satışların yarısı kendi online platformumuzdan

2019 yılında mağaza bazında satışlarını yüzde 24 oranında artırarak hedefl erini tutturduklarını söyleyen Arıduru, aynı dönemde kurumsal dijital alt yapıya odaklandıklarına dikkat çekiyor. Şirket tüm dijital altyapı için 2018-2019 döneminde 2 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yapmış. 2020 yılına da dijital dönüşümünü tamamlayarak girmiş. Arıduru, “Satışlarımızın yarısı kendi online platformumuz ve diğer dijital kanallardan yapılıyor. Bu tüketiciler tarafından yoğun tercih edildiğinin net göstergesi. 2020 yılında www.littlecaesars.com.tr ve kendi aplikasyonumuz üzerinden siparişleri almaya devam ederken, bağımsız dijital yemek platformlarıyla da işbirliklerimiz devam edecek. Pazarlama bütçemizin yüzde 60’ını dijital reklam yatırımları oluşturuyor. E-spor alanında da önemli işbirlikleri gerçekleştiriyoruz” diyor.

Fast food, krizlerden en az etkilenen alan

İnsanların zamanının giderek azaldığını ve bu durumun ev dışı tüketimi artırdığını ifade eden Arıduru, “Fast food kategorisi krizlerden en az etkilenen alan. Ayrıca Türkiye insanının pizzayı sevdiğini görüyoruz. Yaptığımız araştırmalar pizzanın, pide ve lahmacundan önemli bir rol çaldığını ortaya koyuyor.

Haftada 3 gün dışarıda yiyoruz veya yemek sipariş ediyoruz

Banu Arıduru, “Little Caesars’ın marka değerini ölçümlemek ve sektöre etki eden faktörleri belirlemek amacıyla Ipsos ile son yaptığımız ‘Marka Sağlığı 2019 Raporu’na göre Türkiye’de pizza restoranlarının alternatifi öncelikle fast food hamburger restoranları veya kebapçılar. Haftada ortalama 3 gün dışarıda yemek yeniyor veya sipariş veriliyor. Eve siparişlerde en popüler fırsat alanı, yüzde 50 ile evde yemek olmaması. Onu yüzde 29 ile evde yalnız olmak, yüzde 28 ile dizi ve film izlemek ve yüzde 26 ile çocukların istemesi takip ediyor. Eve servis, gel-aldan daha çok tercih ediliyor. Pizzada aranan ilk özellik; kaliteli malzemelerden hazırlanması. Bol malzeme ve tazelik ise diğer önemli özellikler” diyor.

2020’de 20 yeni şube açmayı hedefliyoruz

“Marmara Bölgesi ağırlıklı olmak üzere mevcut illerimizde ve o illere yakın lokasyonlarda büyümeye odaklanıyoruz” diyen Arıduru, “2020 yılında 20 yeni şube açmayı hedefliyoruz. Little Caesars, tam 60 yıldır dünyanın en sevilen lezzetlerinden biri ve son 10 yıldır da Amerika’nın en çok tercih edilen bir numaralı markası seçiliyor. Biz de yenilikçi fikirler ve ürünlerle tüketicilerimizle olmaya devam edeceğiz” yorumunu yapıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap