17 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

25 Eylül Küresel İklim Eylemi

Gençlerin ‘Dünya İklim Eylemi’ bir seferberliğe dönüşüyor. Bu Cuma günü iklim aktivistleri, Küresel İklim Grevi’nde “Ya sıfır karbon ya da sıfır gelecek” sloganı atacaklar, “İklim adaleti sosyal adalettir” vurgusunu yapacaklar. Eyleme Türkiye dahil 139 ülke katılacak.

Bu Cuma günü iklim aktivistleri, Küresel İklim Grevini “Ya sıfır karbon ya da sıfır gelecek” sloganıyla kutlamaya hazırlanırken “İklim adaleti sosyal adalettir” vurgusunu yapacaklar. İsveçli 16 yaşındaki genç eylemci Greta Thunberg’in dünyada başlattığı Cuma Eylemi’ne Türkiye dahil 139 ülkeden katılım olacak. 20-27 Eylül “Küresel İklim Haftası” ilan adildi ve dünyanın birçok ülkesinde eylemler başladı. Melbourne’deki gösteriye 300 bin kişi katıldı. Greta, Tanzanya’da200 bin kişinin gösteriye katıldığını açıkladı. New York’taki eyleme katılabilmeleri için 1.1 milyon çocuğa izin verildiği açıklandı.

Türkiye’de bu yıl 14 ilde yapılacak gösterilerin programı açıklandı. 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu’nun çağrısına katılan çocuklar, “Gezegen B yok. Gelecek Koca Dünya Bizim”, “ Fosil Yakıta Elveda, Güneşe Merhaba”, “Tek Dünya, Tek Şans” gibi pankartlar taşımışlardı. Greta Thunberg, geçen yıl BM genel kurulundaki konuşmasında “Artık sizden bir şey istemeyeceğiz. İklim değişikliği için adım atmadınız. Boş laflarla çocukluğumuzu çaldınız” demişti.

Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, “Geleceğin ciddiye alınması için, bir krize ihtiyaç olması inanılır gibi değil” diyerek hemen bir şeyler yapılması gerektiğini belirtiyor. BM Genel Sekreteri Guterres ise konuyu daha da somutlayarak sera gazı emisyonlarının %45 oranında azaltılmasını içeren senet planlamasına bu yıldan sonra uyulması çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri sıfır emisyon için kömüre yeni yatırım yapılmamasını, kirleticiler için vergi rejimi üzerine çalışılmasını, fosil yakıt teşviklerine de son verilmesini tavsiye ettiklerini açıkladı. TÜSİAD da yayınladığı “Ekonomik Göstergelerde Yeni İklim Rejimi” raporunda Avrupa Mutabakatıyla şekillenen ilkelere, ülkemiz ekonomisi ve ticaretine doğrudan ve dolaylı etkileri için uyulmasını önerdi.

Bakalım, gençlerin başlattığı temiz doğa ve iklim eylemleriyle daha güzel bir dünya için yeni adımlar atılacak mı?

GÜNÜN NOTU:

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Necdet Buzbaş, Nişasta Bazlı Şeker’de (NBŞ) 550-600 bin ton kayıt dışı üretim yapıldığı bilgisinin tutarlı ve sağlıklı olmadığını, 40 bin ton ithalata ihtiyaç olduğu bilgisini verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap