15 °C
H. Bader ARSLAN
H. Bader ARSLAN

5 dakikada 1 hafta

Hem Türkiye hem de Dünya ekonomisi için inişli çıkışlı bir yılı geride bırakıyoruz. Beklenmedik bir şok olmazsa öncü göstergeler 2020’nin bu yıldan bir parça daha iyi olacağına işaret ediyor. Ama Türkiye için önceki resesyonlardan çıkış dönemlerinde olduğu gibi hızlı ve keskin bir toparlanma olmayacağını söylemek mümkün.

Bu hafta açıklanacak önemli verilerden ilki Aralık ayı ekonomik güven endeksi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan sektörel güven endeksleri ile reel sektör güven endeksindeki artış, Pazartesi sabahı açıklanacak olan ekonomik güven endeksinde son 17 ayın en iyi performansını göreceğimize işaret ediyor.

Piyasalar için çok etkili olmasa da bu haftanın önemli verisi Aralık ayı ve yıl geneline yönelik dış ticaret rakamları olacak. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanacak geçici veriler 2019’da ihracat ve ithalatın nasıl şekillendiğini gösterecek.

2019 ithalat için sert düşüşler ile başlayan bir yıl oldu.2018 sonlarına doğru hızla azalmaya başlayan ithalat son aylarda yeniden yükselişe geçti. İhracat ise hallice başladığı 2019’un son aylarında hafif düşüşler yaşadı.

Yılın ilk 11 ayında ihracat yüzde 1.8 artmış, ithalat ise yüzde 11.1 azalmış durumda. 11 ayda geçen yıla göre 2.8 milyar dolar artan ihracat 156.9 milyar dolar düzeyinde. Bakanlığın serbest bölgeler net ihracatı ve antrepolardan yapılan ihracatı da ekleyerek bu sene geçtiği genel ticaret sistemine göre ise 11 aylık ihracat 165 milyar doların biraz üzerinde.Bu hafta Perşembe ya da Cuma (henüz günü netleşmedi) açıklanacak Aralık ayı verilerinde ana resmindeğişmediğini göreceğiz.

Haftanın dikkat çeken başka bir verisi Kasım ayında gelen yabancı turist sayısı olacak. İlk 10 ayda gelen turist sayısı yüzde 14.5 artışla 40.7 milyona ulaşmıştı. Bu şimdiye dek gördüğümüz en yüksek yabancı turist sayısı. Yıl bittiğinde 45 milyonun üzerine çıkılmış olacak.İstanbul 2019’da Dünyanın en çok ziyaret edilen 9. şehri oldu. İlk 100 içinde Antalya ve Muğla da yer adı.

Önümüzdeki yıllarda performansı en çok yükselecek sektör turizm.Hala kişi başına harcama miktarı çok düşük. Yeni tesisler, ulaşım altyapısının gelişimi, Galataport gibi pozitif faktörlere daha iyi bir ülke imajı ekleyebilirsek turizm Türkiye için beklenenden de çok katma değer yaratabilir.

Yurtiçi

Pazartesi 11: Kasım ayı Turizm verileri
Salı 10: Kasım ayı dış ticaret verileri
Perşembe 10: Aralık ayı İSO Türkiye PMI
Perşembe/Cuma: Aralık ayı geçici dış ticaret verileri

Yurtdışı

Salı 04: Çin Aralık PMI endeksi
Salı 18: ABD Aralık ayı tüketici güveni
Cuma 18: ABD ISM imalat göstergesi
Cuma 22: FED toplantı tutanakları

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap