11 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

AB ilişkileri ivmelenecek…

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya’nın 1 Temmuz'da başlayacak AB dönem başkanlığından Türkiye adına ‘umutlu.’

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), kurulduğu 1965’den bu yana başta TOBB olmak üzere 12 özel sektör kuruluşunun ortak sesi. Bu bağlamda İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile AB ilişkilerinde ne beklediğini görüştüğümde bana “Almanya ilişkilerinde iyileşme söz konusu. Almanya 1 Temmuz’da AB dönem başkanı. Türkiye-AB ilişkilerinde 2004-2005 ivmesini yakalamaya çalışacağız” dedi.

Zeytinoğlu, AB ilişkilerinde ‘’umutlu’’. İyimserliğini şu noktalara dayandırıyor:

İhracatın yaklaşık yüzde 50’si AB pazarına. İthalatın yine nerdeyse yüzde 50’si bu pazara. AB bizim için çok önemli ve vazgeçilmez bir dış ticaret ortağı.

AB ile Gümrük Birliği’nin 20 yıllık döneminde 20 milyar dolar açık verildi. 2019’da AB’den ithalat düştü. 10 milyar dolarlık bir fazla var. 20 yıllık açığın yarısını neredeyse bir yılda kapandı.

Dünyanın önde gelen otomobil üreticisi Volkswagen’in Türkiye’ye yatırım kararı gerçekleşirse, bu yeni bir ‘’momentum’’ oluşturur. Bu karşılıklı ilişkilerin her boyutunu ve yönünü değiştirir. VW yatırımının olması halinde bunun ardından birçok yeni ve topraktan yabancı sermaye yatırımı daha gelecek.

Almanya 1 Temmuz’da AB’nin yeni dönem başkanı. Bu ülke dönem başkanlığını Hırvatistan’dan devralıyor. Berlin’de yoğun ve odaklı toplantılarla karşılıklı ilişkilerde 2004-2005 döneminin ivmesini yakalanmasını isteyeceğiz.

XYakın hedefimiz, Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesi. Gümrük Birliği’nin karşılıklı “kazan/kazan” esasına dayalı olarak yenilenmesini amaçlayacağız.

XBirçok Alman firmasının temsilcileri AB’de kısmi bir lobi etkinliği gösterip Türkiye’deki yatırımlarından yana memnuniyetlerini anlatacaklar. Amacımız tam üyelik için yeni görüşme fasılları açılması. Çevre konusunda Türkiye duyarlı. Yoğun yatırım harcamaları yapıyor. Bu avantaj yeni bir görüşme faslı’nın açılma nedeni olabilir.

İKV’nin 12. Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun AB konusundaki bu “umutlu” bakışı ‘’Türkiye’nin AB Uzmanı’’ olarak tanımlanan bir kuruluştan gelmesi, önemli ve yeni bir konjonktür.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap