21 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

AB neyi kurtardı?

Merkel’in “tarafları buluşturma becerisi”, Macron’un “Avrupa eksenli bakışı” 27 üyeli ve 446 milyon insanlı AB’nin “yola devam” etmesini sağladı. AB Zirvesi hem kendini kurtardı, hem de dünyaya bir uygulamalı demokrasi dersi verdi!

DÜNYA’nın ehliyetli yazarları “AB Kurtarma Paketi”ni yorumlamaktan geri kalmadı. Arkadaşlarımız Servet Yıldırım ve Şant Manukyan “paketin” tüm teknik boyutlarını sizlere değerlendirdi.

Ama bir soru daha var ki temas etmem gerekiyor:

- AB neyi kurtardı?

4 günlük, 50 saatlik kesintisiz görüşme, yemeklerde geçen süreyi eklerseniz, 60 saatlik bir süreçte “gerçekten” neyi oyladı?

1957‘de kurulmuş topluluğun tarihindeki en uzun zirveydi. Ve bu zirve AB’nin “Tamam mı/Devam mı?” oylamasını yaptı. Akıl/ sağduyu/oydaşma/ödünleşme “ilk” ve “en büyük” yardım paketinin onayıyla sonuçlandı.

AB’nin kurucularından Robert Schuman, “Kurmak değil, yaşatacak adımlar önemlidir” derdi.

Bu zirvede Bayan Merkel’in “tarafları buluşturma becerisi”, Bay Macron’un “Avrupa eksenli bakışı” 27 üyeli ve 446 milyon insanlı AB’nin “yola devam” etmesini sağladı.

AB liderleri, demokrasinin bir “ödünleşme rejimi” olduğunu “farklı düşünmenin” karşıtlık olmadığını bize gösterdi.

Düne dek “güçsüz Güney kanadı” için “borcunu geri ödemeli” diyen Almanya, zor zamanların dayanışma gerektirdiğini kanıtladı. Tutumlu 4’ler (Avusturya, Hollanda, Danimarka ve İsveç) geri adım atmanın “yenilgi” olmadığını gösterdi. Macaristan ve Polonya gibi “az demokrasi” yanlıları konu edilmedi, “asal” ile “tali” olanın demokrasi gündemindeki yeri anlatıldı. Merak etmeyin, AP’deki oylamada bu 2 ülkeye “hukukun üstünlüğü” hatırlatılacaktır.

Bir son notla konuyu bağlayalım: AB’nin oyladığı 7 yıllık bütçe “yeşil ekonomi’’yi öne çıkarıyor. Bu da %50 ihracat yaptığımız bu bölgeye dönük önceliğimizi anlatıyor.

Kanımca, AB kendini yaşatma kararı gibi, 7.4 milyar nüfuslu yerküremize “uygulamalı demokrasi dersi” verdi...

BUGÜNÜN NOTU
ABD'de Demokratların Başkan Yardımcısı adayı siyahi bayan Kamala Harris oluyor, yaşasın demokrasi...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap