ABD-İran gerginliği altını yedi yılın zirvesine taşıdı

Doğukan ÇİÇEK
Doğukan ÇİÇEK Troy Kıymetli Maden Tic. A.Ş dogukan.cicek@troypm.com

Geçtiğimiz hafta ABD – İran arasında yaşanan gerginlik neticesinde altın son zamanların volatilitesi en yüksek haftayı yaşarken, yedi yılın en yüksek seviyesini kaydettiği bir seansı da geride bırakmış oldu. ABD’nin İran’ın üst düzey bir komutanını vurması sonrası piyasalar adeta şok yaşadı. Altın ise 1552,39 dolar/ons seviyesinden başladığı haftada bu haber akışı sonrası sert bir yükseliş yaşadı. İki ülke arasındaki gerginlik tüm hafta boyunca sürerken, İran’ın ABD’nin Irak’ta bulunan üssünü vurarak misilleme yapması altının 1611,49 dolar/onsa kadara hızla tırmanmasına sebep oldu. Olayın detayları belli oldukça; olayda yaşanan herhangi bir can kaybının olmadığının açıklanması sonrası altın gevşeme yaşadı. Hafta sonuna doğru tarafların itidal çağrısı ve diplomasiye dönme isteği piyasalardaki risk algısını azalttı ve kıymetli madenler gibi güvenli liman olma özelliği olan varlıkların satışına sebep oldu. Sert dalgalanmaların yaşandığı hafta sonrası, altın 1562,21 dolar/onstan dengelendi ve önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 0,6 kazanç yazmış oldu.

Altın geçtiğimiz hafta geçirdiği hareketli seans sonrası 1560 dolar/onsa yakın seviyeden işlem görüyor. ABD-Çin arasında yapılan faz bir anlaşmasının bu hafta içerisinde Washington’da imzalanması bekleniyor. Anlaşmanın detayları günler öncesinden belli olmuştu ancak netice son imzaya kalmıştı. Piyasaların asıl merak ettiğiyse Başkan Trump'ın daha önce ABD seçimleri sonrasına kalacağını açıkladığı ikinci faza dair yapacağı yeni açıklamalar. Bu konuya dair yapılacak olumlu sayılacak açıklamalar piyasalardaki risk iştahını artırırken sarı maden fiyatını kısa süreli baskı altına alabilir. Bu durumda 1540 dolar/ons altın için önemli bir destek konumunda olacak, bu seviyeyi kırması altının 1518 dolar/ons desteğine kadar çekilmesine sebep olabilir.

Gümüş de geçtiğimiz haftayı yüksek volatiliteden nasibini alarak 18,85 dolar/onsla son dört ayın en yüksek seviyesini kaydettiği bir seansı yaşamasına rağmen haftayı mütevazı bir kazançla kapattı. 18,05 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan gümüş, 18,11 dolar/onstan haftayı tamamlarken seans sonunda yüzde 0,3 değer kazanmış oldu.

Hafta boyunca yaşananlara tepkisi kısıtlı kalan platin, haftanın tek kırmızıda kapatan kıymetli madeni oldu. Seansa 982,85 dolar/ons seviyesinden başlayan platin, 979,05 dolar/onstan haftayı tamamlarken, yüzde 0,3 kaybı hanesine yazmış oldu.

Paladyum ise rekor seviyeden işlem görmeye devam ederken, geçtiğimiz hafta 2154,45 dolar/onsla rekorunu tazelemesinin yanı sıra, haftanın en çok değer kazanan kıymetli madeni oldu. Seansa 1987,12 dolar/onstan başlayan paladyum, 2118,70 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki haftaya kıyasla yüzde 6 değer kazanmış oldu.

ABD-İran gerginliğinden Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası da nasibini aldı. Geçen haftaki seansta işlemler genel olarak alıcılı yönlü gerçekleşirken, fiyatlar dünya fiyatlarının üzerinde 0,50 dolar/onsla seyretti. Borsa İstanbul’da İşlem hacmi açısından hareketli bir hafta geride kalırken, toplamda 9335 kg altın, 8122 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar