ABD seçimi sonrası piyasa görünümü

Fatma MELEK
Fatma MELEK PİYASA GÖZÜYLE fatma.melek@akbank.com

Biden kazanırsa genel görüş, artacak vergiler kısa vadede olumsuz etki yapsa bile, faizlerin sıfır olduğu bir ortamda, artan mali teşvikin/harcamaların, hisse senedi piyasalarını destekleyeceği yönünde.

Dünyada COVİD-19 vaka sayısı 37 milyonun üzerinde. Birçok ülke ve bölgede virüsün 2. dalgasındayız. ABD ve Avrupa’da yeni vaka sayıları Eylül’den itibaren önemli ölçüde artıyor. Kış sezonu ile birlikte vakaların artma ve salgının yayılma olasılığı daha sıkı önlemleri getirebilir. Dolayısıyla covid-19 gelişmelerinin seyri potansiyel bir risk unsuru. Global ekonomide 2. yarıda dip seviyelerden, özellikle imalat sanayi ve iyileşen dış ticaretle V tipi bir toparlanma görüldü ancak gelecek dönemlerde, gelişmiş ülkelerde COVİD-19 gelişmelerine daha hassas daha kademeli bir iyileşme bekleniyor. Son dönem açıklanan beklenti endeksleri de özellikle hizmetler sektöründe bir yavaşlamaya işaret ediyor. Bu durum COVİD vakalarının artmasıyla Euro Bölgesi’nde daha belirgin.

Yaşanan büyüme şoku karşısında çok güçlü parasal ve mali destek geldi. Ancak, virüsün ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde ürettiği risklerle, özellikle son Fed tutanaklarında, ek mali destek gerekliliğine yönelik vurgu ön plana çıkıyor.

Demokrat parti ve Trump yönetimi arasında uygulanacak mali teşviğin boyutu konusunda görüşmeler sürüyor. Seçimler sonucunda Başkan ve Senato ve Temsilciler Meclisi’nin tek bir partinin çoğunluğunda olması, hangi partiden olursa olsun, bütçe açığının da önemli ölçüde artmasını getirecek. Demokratik Partinin kazanması durumunda- “mavi dalga”- yeni bir vergi yasa tasarısı gündeme gelecek. Basında yer alan bilgilere göre; daha yüksek kurumlar vergisi (%21’den %28’e çekilmesi), daha yüksek sermaye kazancı vergisi ve yıllık geliri en az 100 milyon dolar olan kurumların karlarından mininum %15 vergi alınması gündemde. Biden, önümüzdeki 10 yıl içinde 3,5 trilyon dolarlık eğitim, altyapı ve Ar-Ge yatırımları planlıyor. Cumhuriyetçilerin kazanması durumunda büyük ölçüde 2017’de yapılan vergi indirimlerinin uzatılması devam eder. Ancak tek bir partinin coğunluğu sağlayamadığı bir durumda görülebilecek bir mali teşviğin boyutu da daha düşük olabilir. Biden kazandığı takdirde uluslararası piyasalar nasıl etkilenir; genel görüş, artacak vergiler, kısa vadede olumsuz etki yapsa bile, faizlerin sıfır olduğu bir ortamda, artan mali teşvikin/ harcamaların, hisse senedi piyasalarını destekleyeceği yönünde. Ekonomik büyüme açısından olumlu olabilecek bu görünüm, anti-konjonktürel bir para birimi olan doların değer kaybetmesine ve riskli varlıkların değer kazanmasını getirir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Küresel arz şoku 12 Nisan 2022
2022’ye girerken 11 Ocak 2022
Yeşil bir dünya 14 Eylül 2021
Sürdürülebilir Kalkınma 29 Haziran 2021