19 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

ABD’de bir insan hakçısı: John Lewis

16 yaşından başlayarak ömrünü ırkçılığa karşı mücadeleye adayan ABD Kongre üyesi kara derili John Lewis 80 yaşında hayatını kaybetti. Barack Obama, 44. ABD Başkanı olarak seçildiğinde ona imzaladığı resminin üstüne “John, senin sayende” diye yazmıştı.

Irk/dil/deri ayrımını reddeden bir kuşağın insanıyım...

Bu yüzden ABD’de 1963‘te Martin Luther King‘in “I have a dream-Benim bir hülyam var...’’ sözü kuşağım için yeni bir parıldayan ışıktı. İşte ABD’nin bu kara derili ya da Afro-Amerikalı’ları ABD’ye “insan hakları” dersi verdi. İnsanların “öteki”leştirilerek ülkenin büyümeyeceğini öğretti.

Bu sokağa dökülen, eşitlik arayan eylemcilerden biri de John Lewis’di.

16 yaşında, 1956’da, nerdeyse bir çocukken “kütüphaneye giriş kartı” alamaması yüzüne inen bir şamar oldu. “Kütüphaneler Herkese Açık Olmalı” çıkışı, bir ulusal kampanyaya dönüştü. O günden sonra eşitlik adına tam 45 kez tutuklandı. Son tutuklanışında ABD Kongresi’nin 26 yıldır üyesiydi.

Tutuklanma nedeni hiç değişmedi: Kamu düzenini bozmak...

Her çıkışı bir kampanya oldu, çoğu sonuç verdi. Son büyük kampanyası eşcinsel hakları içindi. Bu kampanya 20 yıl sonra sonuç verecek ve ABD Yüksek Mahkemesi bu insanların evliliğinin “yasal” olduğunu onaylayacaktı.Bütün bunları yaparken “barışçı dil”ini hiç bozmadı. Şiddete başvurmadan ama hep kararlı yoluna devam etti. Lewis, çoğu kara derili ABD’li gibi yoksul bir ortamda, Alabama’da büyüdü. Evinde akan su yoktu, elektrik bile bağlı değildi.

The Economist dergisi ölümünü “Ülkenin Sağduyusu” başlığıyla duyurdu.

Evet, mücadele eden bir akil adam idi...

80. yaşında öldüğünde ABD Kongresi’nin en kıdemli üyelerinden biriydi.

Kuşağı ırkçılığın her biçimini yaşasa da, değişimleri de gördü. Irkçılık karşıtı bu insan hakkı eylemcileri, eylemlerinin 40. yılında ABD’de bir kara derili insanı ABD Başkanı olarak gördüler. Barack Obama, 44. ABD Başkanı olarak seçildiğinde ona imzaladığı resminin üstüne “John, senin sayende- Because of you John” diye yazdı.

Ama hem ABD, hem de dünyada ırkçılık hala tüm dehşetiyle sürüyor.

Bu yüzden çokca John Lewis’lere ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

John Lewis’in anısı önünde saygıyla eğiliyorum...

BUGÜNÜN NOTU
Beyrut İnfilakı'ndan sonra 300 bin insan evsiz kaldı. Sorumsuz ve istikrarsız bir rejimin bedeli işte bu oluyor...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap