ABD’nin açıklaması Afgan göçünü yeniden gündeme taşıdı    

Canan SAKARYA
Canan SAKARYA Ankara Günlüğü canan.sakarya@dunya.com

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bazı Afganların Türkiye dahil üçüncü ülkeler üzerinden ABD’ye göç başvurusu yapabilecekleri açıklaması Afgan göçünü yeniden siyasetin gündemine taşıdı. “Sevgili halkım; yangınlarla olan mücadelemiz sürerken, bu meseleye yeniden değinmek zorunda kaldım, gerçekten çok üzgünüm” diyerek sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “ABD’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu anlaşmaları, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz” dedi. 

Beka sorunu olduğu için Afgan göçü sorununu gündeme getirmek zorunda kaldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “ABD Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19 bin Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 kişi) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de hedef ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban’dan kaçan gençler. Öncelikle şu aşikardır ki; Erdoğan son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet mekanizmalarının dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de belli olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır” dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanına da,  “Sana gelince Erdoğan, sınırların neden kevgire dönmesine izin verdiğin, askere polise neden müdahale ettirmediğin artık ortadadır. Tek başına ülkeni yeniden korkunç bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al” diyerek seslendi.

Kurtulmuş: “Türkiye’yi göçmen istasyonu değil”  

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise Twitter hesabından ABD’ye tepki gösterdi. Kurtulmuş, “Afgan göçmenlerin nereye gönderileceğine ilişkin hesap yapan emperyalistler, önce Afganistan’ı on yıllardır süren işgalleriyle ne hale getirdiklerinin hesabını versinler. Bütün dünya biliyor ki Afganistan’da üretilen tüm terör örgütlerinin ana kucağı yabancı güçlerin işgalidir. ABD yönetiminin ülkemizi bir göçmen istasyonu olarak kullanma planını reddediyoruz, kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar