ABD’nin siyahı olmak…

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

ABD’nin siyahları isyanda… Ülkenin her yerinde, dünyanın her bölgesinde tüm renkten insanlar ırkçılığa karşı yürüyor. Beyaz–siyah arasındaki farklılaştırılmayı ölçen ‘’Disimilation İndeksi’’ 1970’de % 93’tü, bugün ise % 70’e gerilemiş durumda..

ABD‘nin siyahları isyanda, ülkenin her yerinde, insan yaşayan her yerleşiminde...

1979’da faşist kurşunların kurbanı olan Abdi İpekçi hocam onlar için ‘’kara derililer‘’ ifadesini kullanırdı. Yeni deyim ‘’Afro Amerikalı.’’ Köle ticaretiyle satıldıkları ABD topraklarında 200 yıldır bir ‘’hiç‘’ler, şimdi bu kalkışma ile ‘’özne‘’ olduklarını duyuruyorlar. Olayların çıkış noktası, 25 Mayıs’ta, yarı-işsiz siyah George Floyd’un bir polisçe hunharca öldürülmesiyle başladı. Önce ABD, sonra da hemen dünyanın tüm merkezleri ‘’ırkçılığa karşı‘’ o günden bu yana ayakta.

Hemen her ülke, olayın salt ABD değil, ırkçılığın ve ayırımcılığın kendi içlerinde de kabarmış olduğunu fark etti. Bu sesler yankı yaptı... Almanya Şansölyesi Merkel ‘’Kendi sokağımızı süpürmenin günü geldi‘’ dedi. ABD‘de siyahların hane halkı geliri beyazların sadece onda biri. İşsizlik oranı beyazların 2 katı. Hapisteki siyah sayısı beyazların kat be kat üstü… ABD şirketlerinde siyah yönetici sayısı sadece % 3. Oranlar son 25 yılda hiç değişmedi.

Ayırımcılık ile yoksulluk at başı gidiyor. ’’Yoksulluk Çizgisi’’ altında yaşayanlar için bu deyim yerine ‘’yoğunlaşmış yoksulluk‘’ deyimi kullanılıyor. Beyaz–siyah arasındaki farklılaştırılmayı ölçen ‘’Disimilation İndeksi’’ 1970‘de % 93‘ü gösteriyordu, günümüzde ise % 70. Farklılaşma azalsa bile yaşama alanları, okulları, hatta hastaneleri bile ayrı. Bu çark kırılmıyor, kırılamıyor... Kalkışmanın bu kez ABD şirket dünyası üstünde ‘’derin‘’ etki yarattığı görülüyor. GM’in ilk kadın genel müdürü Marry Barra bir duyuruyla ‘’Irkçılık bünyemizde hiç bir biçimde hoş görülmeyecek‘’ dedi. Başta IBM olmak üzere birçok büyük ve ünlü şirket bunu destekledi.

Siyahi lider Martin Luther King, 1967‘de ‘’ABD bu kızgınlığımızın havadan oluşmadığını anlamalı. Ve ABD gündemini erteledikçe biz de insan olduğumuzu hatırlatacağız‘’ diyordu. Evet, tüm sorunları insan olmak...

Siyah/Beyaz/Sarı-Türk/Laz/Kürt günümüzde sorun insan yerine konmak...

Bugünün sözü:
M. Wark‘ın ‘’Moleküler Kızıl‘’ adlı eserinde ‘’Dünyanın tüm işleyişleri dağılın. Dünyaya bir kazandıracağınız var‘’ çağrısını yapıyor, anlamlı değil mi?

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar