13 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Abe’den geriye kalanlar....

“Kamu harcamalarını artırmak, parasal genişleme ve yapısal reformlarla yeniden ekonomiyi canlandırmak.” Shinzo Abe, dünyada ‘Abenomics’ adı verilen bu politikayı uyguladı. Japonya deflasyondan çıkamadı ama Abenomics, tüm Batı ekonomilerini Japonya’ya benzetti.

Abe Shinzo, Japonya’nın 8 yıl süreyle en uzun görev yapan başbakanıydı.

Sağlığı bozuldu, ağustos sonunda Max Weber’den bir deyiş kullanarak “artık sonuç odaklı karar alamıyorum” dedi ve istifa etti. Batı dünyasında Shinzo Abe olarak tanınan Japon siyasetçi, “Abenomics” sözlerini ekonomi tarihine geçirecek isim olarak anılıyor.Anılması mümkün ama neden ve ne için?

Shinzo, Japon savaş makinesi üretmiş bir ailenin devamı. Dedesi, Mançurya’dan zor yoluyla işçi getiren bakandı, Japonya’nın savaş sanayisini ortaya çıkardı. Savaş suçlusu olarak yargılandı. ABD’nin hapisten serbest bıraktığı ender savaş baronlarından biri olarak, CIA’in desteğiyle Liberal Demokrat Parti’yi kurdu. Abe Shinzo’nun yeni bir “muhafazakar öz” kazandırdığı parti aslında dedesinin serptiği, bakan olarak babasının tohuma dönüştürdüğü bir ortamın ürünü. Shinzo, bu partiden 1991’de politikaya girdi ve 2012’de de başbakan oldu.Abenomics neydi?

Kamu harcamasını arttırmak, parasal genişleme yapmak, yapısal reformlarla yeniden ekonominin yolunu açmak.

Bununla durgunluk içinde yüzen, fiyatları eksiye dönmüş, büyümeyen Japonya yeniden ayağa kalkacaktı. Ama ülke hiçbir biçimde deflasyondan çıkamadı. Abenomics, tüm Batılı gelişmiş ekonomileri Japonya’ya benzeştirdi...

Deflasyon ortamında büyümek ve halkın refah düzeyini arttırmak hemen herkesin 3 bilinmeyeli denklemi. Abe bununla kalmadı, ülkesinin yeniden saldırgan/savaşkan hatta atom üreten bir ekonomi olması için temeli attı. Güneydoğu Asya’da çıkacak çatışmalarda ABD yanında üstelik bu harcamayı cebinden harcayan bir Japonya’yı görmek istiyor. O da “a la Japon bir neo-con” olarak bu görevi üstlenmişti. Japonya’da 14 Eylül’de yapılacak 4 adaylı LDP genel başkanlığı seçimi çok zor: Hep örtülü bir saldırganlığa hazır bir neo-con olacaksın, hem de Çin’i ürkütmeyeceksin. Bakalım yenisi eskisini aratacak mı?

GÜNÜN SÖZÜ:
Dünya Bankası'nın "İş Yapma Kolaylığı" listesinde 4 ülkenin çıkar karşılığı üst sıraya konduğu kesinleşti, DB yayını durdurdu...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap