6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Adana’da iki yatırım, Erzurum’da tekstilcilere hazır fabrika…

Geçen hafta Konya ve Denizli’deki yeni yatırım bilgilerini aktarmıştım, Bugün de Adana ve Erzurum oda başkanlarının kentlerindeki yeni yatırımlar konusunda verdikleri bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Kentlerin oda başkanlarına yeni yatırımları sormaya devam ediyorum. Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, şehirlerinde bir tekstil firmasının yeni bir alana 30 milyon euroluk yatırım planladığını, Abdioğlu firmasının da teknik tekstil alanına 2020-2021 yıllarında 20 milyon dolarlık yatırım hazırlığında olduğunu söyledi. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik ise valilik ve belediye ile birlikte 2’nci OSB’de biner metrekarelik dört fabrika binası yaptıklarını, önemli tekstil üreticileriyle Erzurum’a gelmeleri için görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, kentlerinde yeni yatırım konusuna değinirken, “Şu anda somut iki yatırım gözüküyor. Bunlardan biri bir tekstil firmasının farklı bir sanayi alanına yapmayı planladığı 30 milyon euroluk yatırım. Bu yatırımla 200 kişilik bir istihdam hedefleniyor. Diğer yatırım ise Abdioğlu firmasının teknik tekstil endüstrisine yapacağı yatırım. Bu yıl başlayacak ve gelecek yıl tamamlanması düşünülen yatırımda 150 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Yıl içinde yeni yatırımlarla ilgili haberler almayı da bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Erzurum TSO Başkanı Lütfü Yücelik ise “2020’nin 2019’dan iyi geçeceğine inanıyorum. Valilik, Belediye ve biz ortaklaşa 2’nci OSB’de biner metrekarelik dört fabrika binasını inşa edip, hazır hale getirdik. Şimdi kentimize gelmeleri için önemli tekstil üreticileriyle görüşmeler yapıyoruz. Malatyalı bir tekstilci gelebileceğini söyledi. Bu dört fabrikaya gelenler olup dolunca 6 fabrika binası daha yapacağız. Bu dört fabrikada 2 bin kişilik bir istihdam olacağı beklentisindeyiz. Ama hedefimiz 10 tekstil fabrikasına en kısa zamanda ulaşmak. Bunu başarırsak Erzurum’da tekstil sanayinin gelişmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Geçen hafta Denizli ve Konya’daki yeni yatırımlardan söz etmiştim. Bu hafta da Adana ve Erzurum oda başkanlarıyla kentlerinde yeni yatırımlar sohbetini yaptım. Aldığım bilgiler böyle oldu…

Günün notu: En büyük ihtiyacımız, üretim ve istihdam için yeni yatırım. O nedenle doğru yere çivi çakılarak yapılacak her yatırıma ihtiyacımız var. Hele bu yatırımlar katma değeri ve teknolojisi yüksek alanlara olursa…

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap