31 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Afrika'nın en büyük ilaç şirketi Türk firmasını satın alıyor

Uluslararası ilaç devlerinin gözde ülkesi Türkiye'de bir yabancı şirket daha yatırım kararı aldı. Afrika kıtasının en büyük ilaç şirketi Aspen Pharmacare Holding, Türk ilaç sektörünün önemli hizmet firmalarından VLD Danışmanlık Tıbbi Ürünler ve Tanıtım Hizmetleri Anonim Şirketi'nin tamamını satın alıyor. Güney Afrikalı dev, satın almayı ise Dubai'deki firması Aspen Healthcare FZ LLC adlı şirketi üzerinden yapacak. İlaç sahasında, hukuki, ruhsat, muhasebe, vergi, gümrük ve ithalat-ihracat konularında danışmanlık veren VLD Danışmanlık'ın İstanbul ve Ankara'da ofisleri bulunuyor. Türkiye’de yerleşik veya Türkiye’ye gelmeyi planlayan ilaç ve medikal ürün firmalarına danışmanlık ve hizmet veren VLD'nin iş yaptığı yabancı devler arasında AstraZeneca, Paraxel, Mallinckrodt, MundiPharma, Galderma, Lucane, Borhringer Ingrlheim gibi küresel ilaç pazarının önemli oyuncuları var.

170 yıllık tarihi, 12 bin çalışanı var

1850 yılında Güney Afrika'nın Durban kentinde kurulan Aspen Pharmacare, 1997’de özelleştirilmiş. 55 ülkede faaliyet gösteren şirketin dünya genelinde 23 üretim tesisi bulunuyor. 12 bine yakın çalışanı var. Dev firmanın tesisleri Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika kıtasının geneline yayılmış durumda. Şirketin sahibi ise Stephen Bradley Saad, Güney Afrika'nın en zengin isimlerinden biri. Saad'ın kişisel serveti 1.4 milyar dolar civarında. Hisseleri Güney Afrika Borsası'nda işlem gören Aspen Healthcare Holding'in varlıkları 8 milyar dolar civarında. Şirket geçen yıl 2.4 milyar dolar ciro yapmıştı.

Avrupa ve Amerikalıların yoğun ilgisi var

Yabancı devlerin ilaç şirketi satın almaları son dönemde dikkat çekici boyutta arttı. 2012'de Mustafa Nevzat’ın hisselerinin yüzde 95.6’sının 700 milyon dolara ABD’li Amgen Grubu’na satılması bu alandaki en önemli işlem olarak göze çarpıyor. Türkiye’nin ilk ilaç üreticisi İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayi, 2003 yılında hisselerini İtalyan ilaç devi Menarini Group’a, Fako İlaç ise 63 milyon dolara Actavis Grubu’na satılması sektördeki önemli devralmalar arasında yer aldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap