17 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Ahh şu kaybolan yıllarımız!...

Yatırım ve ara malları ithalatının dolar ile yapılması, her yatırım maliyetini, dolar cinsinden ulusal paralara göre hep daha yükseğe taşıyacak. Dolar dünyanın %60’ının rezerv parası olarak “dokunulmazlığa” sahip. Pandemi ile bu gücünü perçinledi.

DÜNYA’nın uluslararası piyasaları çok iyi okuyan yazarı Servet Yıldırım geçen hafta okurlarımıza “ABD’deki Jackson Hole Zirvesi’ni iyi izleyin, yeni mesajlar çıkabilir” mesajını veriyordu.

Servet Yıldırım haklı çıktı: Fed Başkanı Powell “Biz bundan böyle istihdamı baz alan bir para siyaseti izleyeceğiz” dedi. Bu 50 yıllık “düşük enflasyon” hedefli para siyasetinin sonu anlamına geliyor. Ancak iş bu kadar yalın ve basit değil. Keynes’in ünlü “Likidite Tuzağı’’ yaratılmış ve faizler sıfır, hatta belki eksi iken para siyaseti nasıl yapılır? Bu ortamda para politikasının “teşvik” aracı olma şansı yok gibi. Aynı şeyi açık bütçe ve azalan vergilerde maliye politikası için de söylemek mümkün.

Bitmedi: Ya insanların geleceğe ilişkin algısı bozuluyorsa? Jackson Hole’da sunulan bir tebliğ yatırım arzusunun 20 yıla yayılan süre için “buharlaştığını” ve sermayenin uzun dönem hem getirisinin, hem de veriminin donduğunu belgeledi. Bunun teknik adı “capital obsolescence.”

Bu anlattığımız işin yatırım yanı.

Bir de dik aşağı giden ve düşen tüketim eğilimi var. İstihdam piyasası kısmen düzelse ve işsizlik belli oranda eski düzeyine düşmüş olsa bile, insanlar daha az tüketiyor, likit kalıyor, likidite tuzağını yaratıyor. Ya da hane halkının mal seçimi daha ucuz mal demetlerine yöneliyor. Yatırımların geleceğine bakarken bir de “az gelişmişlik gerçeği” bizleri saracak. Yatırım ve ara mallar ithalatının “dolar” parası ile yapılacak olması, her yatırım maliyetini dolar cinsinden ulusal paralara göre hep daha yükseğe taşıyacak. Dolar kalıcı, çünkü dünyanın %60 rezerv parası ve “motor gücü” olarak aynı zamanda bir “ayrıcalıklı dokunulmazlığa” sahip ve COVID-19 pandemisi ‘dolar’ın konumunu bir kez daha perçinledi.

“Ayrıcalıklı Dokunulmaz” deyimini ilk kez IMF Başekonomisti G. Gopinath kullandı.

Biz ondan daha iyi mi bileceğiz?

Şarkının güftesini gelin birlikte okuyalım:

-Ah şu kaybolan yıllarımız...

GÜNÜN NOTU:

77. Venedik Film Festivali, Çin Sineması'nın 15 yılda 35 kat artışla 9.7 milyar dolarlık gişe hasılatı yaparak ABD'nin arkasından ikinci olduğunu belgeliyor.
Yüzde 70'i Çin filmi. "Başarı" için örnek arayanlara...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap