Aksan Kozmetik, 300 milyon liralık tesis kurdu

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını lojistik, gıda, ambalaj ve hijyen ürünlerinin önemini artırdı. Özellikle Türkiye ile ilgili haberlerde kolonya en fazla dikkat çeken ürünlerden biri oldu. Her ne kadar günlük hayatta gevşeme politikasına gidilse de tedbir elden bırakılmış değil.

Sektörün önde gelen firmalarından Aksan Kozmetik’in Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kutanoğlu, Türkiye’nin bu süreci çok iyi yönettiğini, yurtdışından da bu başarıyla paralel sipariş alımlarının yükseldiğini söyledi. Kutanoğlu, “Özellikle Avrupa’da, salgının şu anda en yüksek oranda seyrettiği İngiltere ve İrlanda’dan talep yoğunluğu var.

Birçok ülkede, örneğin ABD, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde raflar boş kaldı. Biz üretimimizle hem kendi ülkemizin raflarını hem de ABD’nin, İngiltere’nin, İtalya’nın raflarını doldurduk. Bu süreçte önceliği kendi ülkemize verip, ardından ihracat talepleri içinden ihtiyacı olan ülkelere öncelik vererek onlara ürün ürettik. Ayrıca bu dönemde salgının merkezi Çin’e de oldukça yüksek oranda ürün satışı gerçekleştirdik” dedi.

30 bin metrekarelik tesis kurdu

2008 yılında kurulan Aksan Kozmetik, şu anda 6 kıtada 85 ülkeye ihracat yapıyor. Bebek bakımdan kişisel bakım ürünlerine, kozmetikten temizliğe birçok alanda 500’e yakın çeşitte ürün üretiyor. Islak mendil üretiminde kapasite anlamında Türkiye’nin 3 büyük firması arasında olduklarını dile getiren Kutanoğlu, “Aynı zamanda sıvı dolum kapasitesi en yüksek firmalardan biriyiz. Tamamlayıcı ürün olan kulak çubuğu, plastik kapak, pet şişe, fitil pamuk ve nonwoven kumaş üretiminin tamamını entegre tesisimizde gerçekleştiriyoruz. Genel ve kişisel temizlik ürünleri üretimi yılda 100 bin tona ulaşıyor. Islak mendil üretimi yılda 180 milyon paket. Pet şişe üretiminde de 36 milyon adede ulaşmış durumdayız” diye konuştu.

Şirketin geçtiğimiz haftalarda üretimini yeni tesise kaydırdığını anlatan Kutanoğlu, “Daha önce Hadımköy’de 3 farklı tesiste 18 bin metrekarelik alanda üretim yapıyorduk. Yeni bir tesisi hayata geçirdik ve 40 milyon euro yani 300 milyon liralık yatırımla Deliklikaya OSB’deki 30 bin metrekarelik alanı kurduk. 2008’de 40 çalışanımızla bu yola çıktık. Şu anda 250’yi aşan bir istihdama sahibiz” dedi.

L’UNIQUE PARİS MARKASININ MAĞAZALARINI AÇACAĞIZ

12 yıl önce Deep Fresh markasıyla ıslak mendil üretimi yaparak sektöre girdiklerini hatırlatan Kutanoğlu, “Ardından Comfort Love, Savon De Royal markalarımızı dünyaya açtık. 2019’da L’unique Paris markasını yarattık. Şimdi de bu markanın perakende bölümü için çalışma başlattık. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da niş mağazalar açarak yurtdışında da büyüme hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Garajda doğan dev: Amazon 05 Haziran 2021