Altın dipten dönüş çabasında

Doğukan ÇİÇEK
Doğukan ÇİÇEK Troy Kıymetli Maden Tic. A.Ş dogukan.cicek@troypm.com

Ticaret anlaşmasındaki iyimserlik sürerken altın, son üç ayın en düşük seviyesinden toparlanma çabasıyla geçirdiği bir haftayı geri bıraktı. Altın, hafta başında kapıldığı sert satış dalgası nihayetinde 1450 dolar/onsun altına kadar çekilmesi sonrası hafta boyunca yukarı doğru hareketlenme isteğini sürdürdü. Haftalık seansın sonunda 1467,86 dolar/onstan dengelenen sarı maden önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 0,5 kazanç yazarken, kayıplarını kısmen de olsa toplamış oldu.

Altın geçtiğimiz haftaya 1461,14 dolar/ons seviyesinden başladıktan sonra, satış yönündeki rallisini sürdürdüğü bir haftalık başlangıç yaptı ve haftanın ilk gününde de kayıplarına devam etti. Haftanın ikinci gününde ise ABD Başkanı Donald Trump’ın New York Ekonomi Kulübü’ndeki konuşması takip edilirken, konuşma öncesi piyasalardaki ticaret anlaşması iyimserliğin sürmesi dolayısıyla altın haftanın en düşük seviyesini 1445,68 dolar/onsla bu süreçte kaydetti. Başkan Trump katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada Çin’in bir ticaret anlaşması yapmaması durumunda mevcut tarifelerin daha da artacağını açıkladı. Başkan, anlaşmanın birinci fazının ne zaman ve nerede olacağına dair bir açıklamada bulunmazken, diğer taraftan FED’den faiz indirme isteğini yineledi. Başkanın Çin’i tehdit eden konuşması ve faiz indirme isteği sonrası altın hızla toparlanmaya yaşadı. Çarşamba gününe gelindiğinde Başkan Trump’ın azil süreci ABD Kongresi'nde kamuoyuna açık oturumlarla başlaması sonrası risk algısında artış yaşandı ve altın tarafında yukarı doğru ivmelenme yaşandı. Aynı gün FED Başkanı Jerome Powell’in kongrede yaptığı sunum piyasalarda takip edildi. Başkan Powell yaptığı konuşmada ekonominin rayında gittiği sürece mevcut para politikasının uygun olduğunu aktardı. Büyüme ve enflasyon verilerinin beklentiler doğrultusunda ilerlemesi durumunda FED’in politika değişikliğine gitmesine gerek kalmayacağını savundu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından altın toparlanma sürecine devam etti. Haftanın son gününde altın kısmen geri çekilme yaşasa da haftayı 1467,86 dolar/onstan tamamlarken, önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 0,5 kazanç yazdı ve haftayı yeşilde kapatmayı başarmış oldu.

FED Başkanı Powell’ın mevcut politika duruşunun belli bir süre daha devam edeceğinin mesajını vermesi sonrası, bir sonraki toplantı için faiz indiriminin gerçekleşmeyeceği kesinleşmiş gibi duruyor. Faiz indirimine ara verildiğinin ifadesi altın fiyatlarını baskı altına almaya yetiyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmasının birinci fazı ile ilgili tarafların anlaşmış olması ve işin imzaya kalması altın fiyatlarını baskılayan diğer bir unsur. Altın genel çerçevede satış baskısını üzerinde hissetse de, ticaret görüşmelerindeki olası anlaşmaya rağmen, piyasanın tam olarak tatmin olmadığı bir anlaşma çıkması altını tekrardan toparlanma sürecinin içine sokabilir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar