Altın FED sonrası alıcılı seyrini sürdürdü

Doğukan ÇİÇEK
Doğukan ÇİÇEK Troy Kıymetli Maden Tic. A.Ş dogukan.cicek@troypm.com

FED’in faiz kararı ve ticaret görüşmeleriyle ilgili önemli gelişmelerin yaşandığı haftada, piyasalar da volatilitesi yüksek bir haftalık seansı geride bıraktı. Kıymetli madenler de bu volatilitesi yüksek ortamdan nasibini alarak hareketli bir haftayı geride bıraktı. Altın, 1504,63 dolar/ons seviyesinden başladığı seansta 1480 desteğine kadar geri çekilmesine rağmen, haftayı 1514,26 dolar/ons seviyesinden kapatarak önceki haftaya kıyasla yüzde 0,6 değer kazanarak haftayı tamamlamış oldu.

Altın geçtiğimiz haftaya 1504,63 dolar/ons seviyesinden giriş yaptıktan sonra, seansın ilk saatlerine satıcılı başlayarak haftanın ilk gününde 1500 dolar/onsun altına kadar çekildi. Piyasalar FED toplantısını beklerken altın bu süreçte satıcılı seyrini sürdürürken, salı gününde ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasının birinci fazının anlaşmanın düşünülenden hızlı ilerlediği haberlerinin ajanslara düşmesi sonrası daha da güç kaybetti. Hafta ortasında Amerikan Merkez Bankası FED beklentiler doğrultusunda 25 baz puan faiz indirim kararını açıklamasıyla piyasalar sakin bir tepki vererek, Başkan Jerome Powell’in açıklamalarına odaklandı. Başkan yaptığı basın toplantısındaki açıklamalarında mevcut politika duruşunun belli bir süre daha uygun kalacağını ve faiz artırımını şimdiden konuşmak için erken olduğunu bunun gelecekte değerlendirebileceğini söyledi. Enflasyonun yüzde 2’nin üzerine çıkmasını beklediğini bir kez daha yineleyen Başkan, dünyadaki dezenflasyonist ortamdan ABD ekonomisinin de etkilendiğini vurguladı. Başkanın açıklamaları sırasında piyasalardaki volatilite yükselirken altın haftanın en düşük seviyesini 1481,31 dolar/onsla kaydetmesine rağmen hızla toparlanarak 1500 dolar/onsun üzerine atması çok uzun sürmedi. ABD Başkanı Donald Trump’ın azil sürecinin ilk resmi adımının temsilciler meclisinde atıldığı perşembe gününde, beklentiler doğrultusunda meclis üyelerinin çoğunluğunun kabulüyle süreç resmileşti. Bu karar sonrası piyasalardaki risk iştahı azalırken ABD hisse senedi piyasasında satışlar görüldü. Altın ise bu gelişmelere pozitif yönlü tepki vererek alıcılı seyrini sürdürdü. Bu süreçte haftanın en yüksek seviyesini 1514,26 dolar/onsla kaydetti. Haftanın son günü ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi 89 bin artış beklentisine karşın, 128 bin artış göstermesi sonrası ABD ekonomisinin resesyon kaygılarını azaltan gelişme olması dolayısıyla, altın tarafında kayıplar yaşandı. Ancak aynı gün açıklanan İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verisindeki 48,3’e geri çekilme, altının elini güçlendirdi. Seansı 1514,26 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, üst üste üçüncü haftayı da yeşilde kapatmış oldu.

FED’in faiz indirimleri için bir ara vereceği mesajı vermesine rağmen, mevcut düşük faiz ortamının sürmesi dolayısıyla altın tarafındaki alıcılı seyir de sürüyor. Diğer taraftan altının yükselişinin önündeki diğer engel ticaret görüşmelerindeki olumlu hava. ABD ve Çin arasındaki faz bir anlaşmanın bu ay içerisinde tamamlanması beklenirken, bu anlaşmanın küresel resesyonun önüne geçip geçmeyeceğini zaman gösterecek. Altın ise bu ortamda yükselişini sürdürmek istiyorsa 1520 dolar/onsun üzerinde kalarak, 1550 dolar/onsun direncine kadar uzanması gerekmekte.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar