Altın fiyatındaki rekorlar kırmızı alarm anlamına geliyor olabilir!

Uğur CİVELEK
Uğur CİVELEK ARKA PLAN dunyaweb@dunya.com

Küresel piyasalarda para otoritelerinin desteği sayesinde inşa edilen zorlama eğilimler ve eğreti dengeler, Temmuz ayı başından bu yana bel vererek kırılganlaşıyor. Daha kötüye gidişi geciktirmek için yapılan dolaylı müdahalelerin yan tesirleri, finansal eğilimler ile ekonomik beklentiler arasındaki uçurumu derinleştirerek riskten kaçınma eğilimini beslemeyi sürdürüyor. Para otoritelerinin itibarı hızla erirken, oluşan boşluklar doldurulamıyor!

Ne olup bittiğini anlamak için günü kurtarmak adına oluşan iğreti dengelere bakalım. Riskten kaçınma eğiliminin yıkıcı şekilde geri dönüşünü önlemek için para otoriteleri ve kamu fonları devreye sokuluyor. Fiyat hareketlerinin yönü değişse bile bunun maliyeti çok ağırlaşıyor ve hafifletmek adına yapılanlar pek bir işe yaramıyor. Bu yılın ikinci çeyreği genelinde yapılanların özeti böyle ve üçüncü çeyreğin benzer şekilde atlatılabilmesi pek olası görünmüyor!

Riskten kaçınmanın acilen yavaşlatılması ve para otoriteleri ile kamusal fonların kapasitesinin bu hızla tüketilmemesi gerekiyor! Geçici de olsa bir çözüm bulunamaması durumunda sistemik çöküşe ilişkin beklentilerin belirleyici olması kaçınılmaz hale gelebilir. Çeyrek asırdır balonculuk sayesinde sorunların ağırlaşması pahasına gün kurtarmak dışında becerisi olmayanlar, bu konulara çok kafa yoruyor ama olmuyor!

Doların diğer paralara karşı değer kaybı yolu aracılığıyla, risk alma isteğinin yeniden artacağı bir ortam yaratmaya çalıştılar. Özellikle Euro’yu destekleyerek ve diğer gelişen ekonomilere yönelik iyimser beklentileri zorlayarak sonuç almaya çalıştılar. Büyük yatırımcıların ve varlık fonlarının pasif bir şekilde risklerini azaltmak konusunda kararlı oluşları ve gelen satışların yönlendirilmiş alımlarla karşılanamayışı, eski tür hesapları işe yaramaz hale getirdi.

Doları yıpratmak, başta altın ve petrol gibi emtia fiyatlarını yukarı yönde hareketlendirdi! Ekonomik beklentiler düzelmedi, yapılanların sorunları ağırlaştırarak kurumsal yapıyı iyice kırılganlaştırması olasılığı güçlendi. Sermaye piyasasına gelen satışları azaltayım derken enflasyonist beklentiler uyarıldı. Geride bıraktığımız hafta içinde çaresizliğe bağlı olarak doz artışı yapılınca, kırılganlık algıları kırmızı alarm durumuna geçti!

Umulanın aksine, doların yapay bir şekilde zayıflatılışı riskten kaçınma eğilimini uyardı; olumsuzluğun güçlenmemesi için para otoriteleri ve kamusal fonlar çok daha hesapsız alımlara yönelmek durumunda kaldı. Altın fiyatı ise yeni rekorlara yelken açarak, böyle olmaması için yapaylığı zorlayan baloncularla dalga geçti!

Ekonomik beklentilerin kesinlikle düzelmediği, finansal işgüzarların etkisi ile iyice olumsuzlaştığı bu süreç insanlığın geleceğini karartıyor. Büyüme beklentilerinin yeniden bozulması yetmiyormuş gibi enflasyon ve işsizliğin iyice olumsuzlaşması olasılığı güçlenmeye başladı. İstikrar umutları, çok bilen finansal baloncular tarafından bozuk para gibi harcandı!

Sermaye piyasalarını destekleyelim dendikçe ve dolar yapay olarak baskılandıkça, altın yeni rekorlara yelken açacak. Bu tablo, ekonomik beklentilerin görünür gelecekte düzelmeyeceği, sorunların hızla ağırlaşmaya devam edeceği ve riskten kaçınma eğiliminin para otoriteleri ve kamusal fonların desteği ile terse çevrilemeyeceği anlamına geliyor olabilir. Altın fiyatının ons başına 2000 doları aşacağı yönündeki tahminlerin arkasında, bu endişelerin yattığı unutulmamalı!

Öncelikle altını gerileteyim deseniz, riskten kaçınma eğiliminin belirleyici olmasına ve sistemi oluşturan kurumsal yapıyı çökertmesine yol vermeniz gerekir. Bunu yapamıyorsanız sistemik kırılganlığın hızla güçlenmesine ve sorunların ağırlaşmasına katlanmak, balonculuğun iflasa koşuşuna ortak olanların batmasına tanık olmak ve büyük istikrarsızlıklara davetiye çıkarılmış olduğunu fark etmek zorunda kalırsınız.

Boşa konsa dolmuyor, doluya konsa almıyor! Ekonomik ve siyasi beklentiler olumsuzlaşıyor, sistemik kırılganlık düzensiz olarak rekor tazeliyor, kapıyı çalan balonculuğun iflası bunalımlı yıllar olasılığını güçlendiriyor!

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar